Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Czerpanie z mentalności

Sylwia Jaskulska podpisuje nową umowę o partnerstwie – na lata 2016–2017.  Foto: Gmina Hohe Börde
Sylwia Jaskulska podpisuje nową umowę o partnerstwie – na lata 2016–2017.
Foto: Gmina Hohe Börde

Już niemal 10 lat województwo warmińsko-mazurskie oficjalnie współpracuje z Saksonią-Anhaltem. Jedną z osób najbardziej zaangażowanych w to partnerstwo jest członek zarządu województwa Sylwia Jaskulska (PSL), która właśnie podpisała nową umowę na lata 2016–2017.

 

– Nasze partnerstwo ma już naprawdę długą i bogatą tradycję, chodzi przede wszystkim o niemieckie doświadczenia, które możemy przenieść na grunt naszego regionu – tłumaczy Sylwia Jaskulska, gdy pytamy ją o nową umowę o współpracy. Wprawdzie członkiem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego jest dopiero od dwóch lat, lecz w swojej pracy już kilka razy zdążyła odwiedzić region zachodnich partnerów.

 

Z pewnością Warmię i Mazury od Saksonii-Anhaltu różni przede wszystkim aspekt ekonomiczny, gdyż – jak mówi Jaskulska – „oni mają całkiem inne pieniądze”, lecz istnieje także wiele podobieństw: – Partnerstwo pomiędzy naszymi regionami dotyczy przede wszystkim rozwoju i odnowy wsi, pod tym względem mamy bardzo podobne problemy – mówi Jaskulska. Członek zarządu podkreśla, że tak jak wsie na Warmii i Mazurach, tak i te w Saksonii-Anhalcie borykają się z bardzo niekorzystną demografią. Również w Niemczech dominuje tendencja, że zwłaszcza młodzi ludzie, gdy tylko mają taką możliwość, emigrują ze wsi do dużych miast. To powoduje, że tak w jednym, jak i drugim regionie mamy często, zgodnie z określeniem Jaskulskiej, „wsie seniorów”. Na zachodzie na ten trend mają jednak sposób. Podczas kilkakrotnych wizytacji u zachodniego partnera przedstawiciele województwa widzieli tak zwane „wsie tematyczne”. Są to miejscowości, które wyróżniają się np. wyjątkową tradycją czy kulturą, wokół której budowana jest oferta zachęcająca do osiedlania się tu i dobrego życia. Jaskulska podkreśla, że także mazurskie wsie mają taką bogatą historię, na której można budować taką ofertę tematyczną.

 

Przedmiotem partnerstwa nie jest jednak tylko rozwój wsi. Sylwia Jaskulska podkreśla, że chodzi także między innymi o wymianę młodzieży czy udział obu stron w dożynkach i konferencjach. Z takich inicjatyw wymienić należy choćby spotkanie z prężnie działającym stowarzyszeniem kulturalnym Künstlerstadt Kalbe. Dzięki niemu młodzież z Warmii i Mazur będzie miała możliwość udziału w corocznym letnim obozie artystycznym.

 

Według Sylwii Jaskulskiej w partnerstwie chodzi jednak także o coś więcej niż tylko o aspekt praktyczno-ekonomiczny, chodzi także o przejęcie pewnych sposobów myślenia. Jak podkreśla, jednym z głównych przychodów saksońskich samorządów są pieniądze z działania elektrowni wiatrowych. Podejście do tego typu inwestycji jest tam według członkini zarządu zupełnie inne: – Tutaj często zdarza się tak, że przy tego typu inwestycjach każdemu chodzi o to, by były po prostu na jego terenie. W Niemczech z kolei myśli się kolektywnie i ważne jest, aby inwestycja służyła całemu regionowi, a nie zasilała tylko konkretną kieszeń – stwierdza Jaskulska.

 

W ramach nowej umowy oprócz wyżej wymienionych aspektów współpracy partnerstwo będą pielęgnować także Welski Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Drömling.

 

Łukasz Biły.

Show More