Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Drzwi nie tylko do wchodzenia

Podczas wystawy fotograficznej w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. Foto: Bartosz Hellis
Podczas wystawy fotograficznej w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie.
Foto: Bartosz Hellis

Do czego służą drzwi? Wbrew pozorom nie tylko do wchodzenia i wychodzenia. A do czego jeszcze? Tego można się dowiedzieć na ciekawej wystawie w mrągowskiej Bibliotece Pedagogicznej.

„Mrągowo w detalu – Zabytkowe drzwi”. To tytuł ciekawej wystawy fotograficznej w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie (Sensburg). Można ją oglądać do końca stycznia 2016 roku. Wystawa autorstwa Bartosza Hellisa, młodego Mazura, prezentuje ok. 150 fotografii dawnych drzwi i ich detali reprezentacyjnych mrągowskich kamienic. Pochodzą one głównie z końca XIX i początku XX wieku.
– Najczęściej nie zastanawiamy się nad znaczeniem drzwi. Tymczasem stanowią one jeden z najważniejszych elementów budynku – mówi Bartosz Hellis. – Moja wystawa skupia się na głównych drzwiach wejściowych, które pełniły funkcję reprezentacyjną. Starsze drzwi, sprzed I wojny światowej, zazwyczaj są dwuskrzydłowe. W okresie międzywojennym zaczęły pojawiać się prostsze i bardziej funkcjonalne drzwi jednoskrzydłowe. W końcu XIX wieku najpopularniejsze były formy historyzujące. Często pojawiały się motywy zaczerpnięte z antyku, np. liść akantu, meander, palmety, kimationy, ząbkowanie. Wzorowano się też na ornamentyce niderlandzkiej. W okresie międzywojennym dekoracje drzwi były znacznie prostsze. Zdobienia ograniczyły się do profilowanych listew płycin. Ponad drzwiami często umieszczano nadświetle, pełniące funkcję dodatkowego doświetlenia korytarza. Drzwi posiadają także elementy metalowe, takie jak klamki, tarczki, zamki, kraty, którym również nadawano ozdobne formy – opowiada ze znawstwem autor zdjęć.
Jak widać, kiedyś zadaniem drzwi było także świadczyć o właścicielu budynku, o jego statusie społecznym oraz o wykonującym je rzemieślniku. Dlaczego Bartosz zorganizował tę wystawę?
– Chcę zwrócić uwagę na potrzebę zachowania zabytkowych drzwi, aby jak najdłużej służyły ludziom i cieszyły nasze oko. Jest to nasze dziedzictwo kulturowe, o które powinniśmy dbać – wyjaśnia. Bartosz przygotowuje już kolejną wystawę z cyklu „Mrągowo w detalu” – okien dawnego Sensburga.
Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie specjalizuje się w ciekawych ekspozycjach. Rok temu urządziła np. wystawę… dawnej mazurskiej damskiej bielizny.
Bartosz Hellis, mieszkaniec podmrągowskiego Marcinkowa, jest studentem ochrony dóbr kultury na UMK w Toruniu. Interesuje się głównie architekturą, etnografią i fotografią.
Lech Kryszałowicz jr

Show More