Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kardynał wizjoner, ojciec Europy?

Wystawa prezentuje życie i dzieło autora „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”, kardynała Bolesława Kominka. Foto: Arsenał Miejski we Wrocławiu
Wystawa prezentuje życie i dzieło autora „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”, kardynała Bolesława Kominka.
Foto: Arsenał Miejski we Wrocławiu

„Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek. Nieznany ojciec Europy” to tytuł wystawy we wrocławskim Arsenale. Autorzy multimedialnej prezentacji chcą przekonać, że kardynał był znany w Europie i można go uznawać za jednego z jej ojców.

 

Bolesław Kominek w roku 1995 napisał „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”, w którym padły słynne słowa: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie…”.

 

–To on przekonywał swoich braci biskupów w Polsce, że należy uczynić ten z pewnością niełatwy krok, zaledwie 20 lat po zakończeniu rozpętanej przez Niemcy II wojny światowej, po niewyobrażalnej fali przemocy, ucisku i zagładzie biskupi polscy wyciągnęli rękę do pojednania – powiedziała na uroczystym otwarciu wystawy konsul generalny Niemiec we Wrocławiu Elisabeth Wolbers. Niemiecka konsul podkreśliła, że niemal codziennie ma okazję obserwować, jak bliskie, wielostronne i partnerskie, a często wręcz przyjacielskie są dzisiaj relacje polsko-niemieckie. – Ten pozytywny rozwój Polska i Niemcy doceniają zwłaszcza w roku obchodów jubileuszu 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – mówiła konsul Wolbers.

 

Tuż po wejściu na salę ekspozycyjną w Arsenale (ul. Cieszyńskiego 9) zwiedzający zobaczą dwie rzeźby autorstwa niemieckiego artysty Alexandra Polzina. „Requiem” jest symbolem wojny i żałoby, natomiast „Podwójny anioł” – symbolem pojednania. Dalej można przyjrzeć się życiu i dziełu Bolesława Kominka, pokazanego na tle wydarzeń wokół historii stosunków polsko-niemieckich, a także dziejów Europy sprzed II wojny światowej, z czasów wojny oraz lat powojennych. Autorzy podzielili całość na trzy akty, nazywając je: „W cieniu Hitlera: 1939–1945”, „W cieniu Stalina: 1945–1956”, „Droga do pojednania: 1956–1974”.

 

– Wcześniej wystawa odwiedziła Muzea Watykańskie i było to istotne dlatego, że to, czy biskupi polscy powinni napisać list do biskupów niemieckich, było konsultowane z papieżem Pawłem VI, a list powstał nieopodal Rzymu. Potem ekspozycja odwiedziła jeszcze parlament berliński, a dziś jest we Wrocławiu. Chcemy, żeby na koniec zjechała do Brukseli – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

 

Bolesław Kominek nominację biskupią i urząd administratora we Wrocławiu dostał w 1951 r., ale do Wrocławia przyjechał pięć lat później. Sakrę biskupią przyjął potajemnie 10 października 1954 r. w Przemyślu. Dopiero 28 czerwca 1972 r. został pełnoprawnym arcybiskupem metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945.

 

W latach 1971–1974 kardynał Kominek pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Decyzją papieża Pawła VI został kardynałem 5 marca 1973. Zmarł we Wrocławiu rok później. Pochowany został we wrocławskiej archikatedrze.

 

Wystawę w Arsenale można oglądać do 23 września od środy do soboty, od godz. 10:00 do 16:30.

 

kan

Show More