Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nie stać ich na taki komfort

Czterysta pięćdziesiąt tysięcy złotych chce za swoją siedzibę Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Kętrzynie. Po 20 latach korzystania z niej organizacja wystawiła ją na sprzedaż.

 

Przez wiele lat siedziba stowarzyszenia tętniła życiem.
Foto: lek

 

“Sprzedam budynek mieszkalny jednorodzinny wolnostojący wraz z budynkiem gospodarczym. Nieruchomość jest doskonale położona, w zachodniej części Kętrzyna, na osiedlu domków jednorodzinnych. Budynek wybudowano w latach 1972-74. To jednopiętrowy, całkowicie podpiwniczony dom jednorodzinny. (…) Ogólny stan budynku – średni.” Ogłoszenie tej treści ukazało się niedawno w Internecie.

Dlaczego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Kętrzynie sprzedaje swoją siedzibę? – Bo już nie dajemy rady finansowo jej utrzymywać. Mieliśmy w pierwszej połowie tego roku na koszty utrzymania 4500 zł, a tymczasem samo ogrzewanie domu kosztowało 5000 zł – wyjaśnia Zofia Lachowska, przewodnicząca stowarzyszenia. – Na dodatek dom wymaga remontu, szczególnie okna i drzwi, które są w złym stanie. Już dwoje drzwi musieliśmy wymienić, bo nam wypadły. Nie mamy skąd wziąć pieniędzy ani na utrzymanie, ani na remont. Poza tym budynek nie jest przystosowany do funkcji, którą pełni. Wszędzie są wąskie i strome schody, a nasi członkowie są coraz starsi – dodaje Zofia Lachowska.
Stowarzyszenie z ciężkim sercem postanowiło więc siedzibę sprzedać. – Zainteresowani są, bo dom ma dobra lokalizację, ale co z tego wyjdzie – zobaczymy – zastanawia się przewodnicząca. Jeszcze nie wie, dokąd organizacja się przeniesie. W najbliższym czasie zamierza na ten temat rozmawiać z burmistrzem.
Pierwszą siedzibą Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Kętrzynie były dwa małe pokoje wynajmowane w firmie budowlanej. Potem organizacja znalazła sobie większe pomieszczenia, ale i one okazały się za małe. W listopadzie 1997 r. stowarzyszenie kupiło jednorodzinny dom przy ul. Polnej 20. Koszty zakupu opłaciła Republika Federalna Niemiec. Po remoncie stowarzyszenie przeniosło się do niego w maju 1998 r. Przez wiele lat budynek, dobrze położony, bo blisko centrum miasta, posiadający własny ogródek, dobrze służył organizacji. Tętnił życiem szczególnie w ostatnich 5 latach, ale ta intensywna eksploatacja zadecydowała o jego stanie i losie.

 

Lek

Show More