Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Monday, November 29, 2021

Będą opowiadać historie z codziennego życia

W dniu 2 listopada w Görlitz uruchomiono pierwsze dwunarodowe studio regionalne publicznego nadawcy Mitteldeutscher Rundfunk (MDR). W przyszłości niemieccy i polscy dziennikarze będą wspólnie relacjonować wydarzenia z regionu przygranicznego, by w ten sposób promować wzajemne zrozumienie.


Otwarcie studia odbyło się w ramach Konferencji Europejskiej MDR, która miała miejsce w Synagodze w Görlitz i w której uczestniczył m.in. ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski. Celem współpracy transgranicznej jest „wykorzystanie różnych perspektyw reporterów z Polski i Niemiec w celu lepszego zrozumienia stanowisk obu stron” – podaje MDR. Jak informuje nadawca, regiony Görlitz (wschodnia Saksonia) i Zgorzelec (Dolny Śląsk) będą przedmiotem wspólnych badań i programów. Treści radiowe – które w przyszłości mają zostać rozszerzone o teksty online i reportaże telewizyjne – będą następnie nadawane po obu stronach granicy.

Według dyrektor generalnej MDR Karoli Wille był to najwyższy czas na takie studio: – Ponieważ problemy, które nas wspólnie dotyczą, stały się bardziej naglące i większe. I tym bardziej ważne jest, aby wnieść perspektywy z różnych stron.

W tym celu stacja radiowa MDR SACHSEN współpracuje ze swoim polskim partnerem Radiem Wrocław. – Cieszę się, że udało nam się zainspirować do tego pomysłu naszych wieloletnich partnerów z Polski. Spojrzenie na Europę Środkową i Wschodnią jest częścią DNA MDR, chcemy również być przekazicielem tożsamości i przywiązania do ojczyzny oraz promować kulturowe zrozumienie i wspólnotę – nawet jeśli zewnętrzne okoliczności i opinie czasami nas dzielą – mówi Karola Wille.

Ze strony polskiej dziennikarka Klaudia Kandzia, która należy do miejscowej mniejszości niemieckiej i pisuje również dla „Wochenblatt”, oraz Tomasz Sikora z Radia Wrocław będą w przyszłości korzystać z nowego studia w Görlitz i produkować materiały dla swoich macierzystych redakcji i MDR. Ich niemieckimi kolegami jest dwoje redaktorów MDR Peggy Wolter i Uwe Walter. Peggy Wolter, która jest również prezenterką w zespole czesko-polsko-niemieckiego formatu radiowego „Mensch Nachbar”, cieszy się na wspólny reportaż: – Chcemy opowiadać historie z życia codziennego, zaciekawić ludzi ich sąsiadami, przełamać stereotypy i uprzedzenia, a tym samym promować wspólnotę –mówi. Również Klaudia Kandzia chce szukać tematów, które zbliżą do siebie Niemców i Polaków: – Dla mnie to jest jeden region. Region zamieszkiwany przez dwie narodowości. To właśnie jest dla mnie ekscytujące.

ln

Show More