Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Thursday, August 18, 2022

Brawa dla posła MN

W tym roku obchodzimy 100-lecie III powstania śląskiego, które było i jest do dzisiaj dramatem i traumą całej społeczności Górnego Śląska, głęboko ją dzieląc. W zdecydowanych słowach mówił o tym  z mównicy sejmowej Ryszard Galla.

W swoim specjalnym oświadczeniu poseł mniejszości niemieckiej powołał się na słowa prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który w 2011 roku z okazji 90-lecia III powstania śląskiego gościł na Górze św. Anny: „Pan prezydent powiedział wówczas, że dramat tamtego czasu podzielił nie tylko śląskie wsie, miasta i familoki, ale dzielił też śląskie rodziny” mówił poseł Ryszard Galla i kontynuował: „Dekadę temu prezydent Bronisław Komorowski stwierdził również, że składa hołd powstańcom, dzięki którym Śląsk stał się polski, ale dodał też, że powinniśmy szanować także wybory tych Ślązaków, którzy stanęli po drugiej stronie zmagań”.

„Z duszą na ramieniu”

Cytując słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, poseł Ryszard Galla zwrócił uwagę na to, że III powstanie śląskie było tragedią zarówno Ślązaków, którzy uważali się za Polaków, jak i tych, którzy czuli się Niemcami. Podkreślił też, że Górny Śląsk był regionem mieszania się wielu kultur, historii i języków: „Na koniec mojego oświadczenia wystąpiłem do posłanek i posłów z prośbą o oddanie hołdu ofiarom III powstania śląskiego bez względu na ich narodowość, aby wspólnie uczcić pamięć wszystkich ofiar. Chciałem w ten sposób sprawić, aby sejm dołożył też swoją cegiełkę do gojenia się głębokich, bolących ran po podziale Górnego Śląska” stwierdził poseł Ryszard Galla. Podkreślił on także, że podczas swojego wystąpienia miał duszę na ramieniu, bo prowadzącym tę część posiedzenia sejmu był wicemarszałek Ryszard Terlecki, który słynie z tego, że bezwzględnie przestrzega rygoru czasowego. A na swoje oświadczenie Ryszard Galla miał zaledwie 3 minuty.

 

Sejm-Abgeordneter Ryszard Galla
Foto: Parlamentarisches Büro von Ryszard Galla

Podziękowania i gratulacje

„Na szczęście zmieściłem się w czasie. Trochę nawet przekroczyłem limit 180 sekund, ale wicemarszałek Ryszard Terlecki widząc, że kończę zdanie, nie przerwał mi wystąpienia” wspomina poseł Ryszard Galla. Na uwagę zasługuje też fakt, że pomimo trwającej pandemii koronawirusa na sali plenarnej pojawiło się wiele posłanek i posłów, którzy pozytywnie odebrali oświadczenie posła mniejszości niemieckiej: „Kiedy po zakończeniu mojego wystąpienia na sali rozbrzmiały oklaski, zrobiło mi się miło, był to dla mnie bardzo przyjemny moment. Przede wszystkim dlatego, że dostrzegłem w parlamentarzystach otwartość i sympatię. Nie było też negatywnej reakcji na moje słowa, której nie chciałem, a której przed wystąpieniem nie wykluczałem. Ba, jedna z posłanek pochodząca ze Śląska po moim wystąpieniu podeszła do mnie, aby pogratulować i podziękować mi za to, że wystąpiłem z głosem pojednania i otwartości na sprawy Śląska” zakończył poseł Ryszard Galla.

 

Krzysztof Świerc

 

Show More