Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niemieccy Górnoślązacy angażują się w godny pochówek czerwonoarmistów

Na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Kędzierzynie (Kędzierzyn) odbyła się w sobotę (04.09.) uroczystość pochówku ekshumowanych żołnierzy Armii Czerwonej. Samą ekshumację przeprowadziła górnośląska Fundacja „Silesia“.

– Niczego nie zabierzecie, kiedy odejdziecie, ani auta, ani innych kosztowności. Co pozostanie to wasze czyny – powiedział Andrzej Latusek, przewodniczący Fundacji Silesia w dniu pochówku 48 czerwonoarmistów na cmentarzu radzieckim w Kędzierzynie. Fundacja chce prostym żołnierzom, którzy polegli w działaniach wojennych, dać godne miejsce spoczynku, mówił Latusek i podkreślił, że większość członków fundacji stanowią osoby pochodzenia niemieckiego, których dziadkowie walczyli przeciwko radzieckim żołnierzom. To miejsce dla Latuska jest jednym najlepszych do prawdziwego pojednania.

 

48 Gefallene Rotarmisten bekommen in Kandrzin eine letzte Ruhestätte.
Foto: Klaudia Kandzia

 

Także prowadzący prawosławne nabożeństwo, ks. mitrat Stanisław Strach, podkreślił funkcję pojednawczą tego momentu nad grobami poległych. Strach jest kapłanem parafii prawosławnej w Kędzierzynie, nabożeństwo odprawił zaś po rosyjsku, ukraińsku i polsku, a część liturgii odczytał także w języku niemieckim, ponieważ w uroczystości udział wzięli dwaj niemieccy weterani wojenni. Na uroczystości przybyli ponadto zastępca ambasadora Białorusi w Polsce Aleksander Czesnowski, rosyjski konsul generalny Ivan Kosanogov oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich. Wszyscy mówili o znaczeniu uczczenia bohaterów i poamięci o tych, którzy walczyli o wolność Europy.

 

Die Stiftung „Silesia“ kümmert sich um unbekannte Soldaten und gibt ihnen eine würdige Ruhestätte.
Foto: KLaudia Kandzia

 

Roland Dubowski, przewodniczący Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny światowej, przestrzegał przed polityką wypierania i przepisywania historii. – W naszej ojczyźnie prowadzona jest teraz polityka skłócania nas z sąsiadami. Dyplomacja wydaje się nie być zdrowa – powiedział Dubowski.

 

Pochówek radzieckich żołnierzy w Kędzierzynie był pierwszym od 1953 r. Szczątki czerwonoarmistów zostały odnalezione w Długomiłowicach koło Koźla i w Białej Nyskiej.

 

Klaudia Kandzia

Show More