Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Thursday, October 6, 2022

Niemiecki biznes zaniepokojony

Włączenie Polski do europejskiego rynku wewnętrznego było sukcesem, którego nie wolno lekkomyślnie podważać – ostrzegają niemieckie firmy aktywne na wschodzie Unii Europejskiej. To stwierdzenie jest efektem zaniepokojenia niemieckiego biznesu coraz większym konfliktem pomiędzy Brukselą a Warszawą dotyczącym praworządności i zakresu obowiązywania prawa Unii Europejskiej w Polsce.

Stowarzyszenie Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki w wydanym oświadczeniu zwraca uwagę na bardzo bliskie powiązania gospodarcze Polski i Niemiec. Dlatego ostrzega przed spekulacjami na temat możliwości wyjścia Polski z Unii Europejskiej: „Polska jest piątym najważniejszym partnerem handlowym Republiki Federalnej Niemiec na całym świecie. Poza tym Polska i Węgry są ważnymi lokalizacjami dla inwestycji i innowacji ze strony niemieckich firm, które zainwestowały w tych krajach prawie 56 mld euro i zatrudniają tam ponad 600 tys. pracowników. Wobec tego uważamy spekulacje o «polexicie» albo wyjściu Węgier z Unii Europejskiej za nieodpowiedzialne” – czytamy w oświadczeniu.

 

Der Konflikt zwischen Brüssel und Warschau betrifft die Rechtsstaatlichkeit und den Geltungsbereich des EU-Rechts in Polen. Das Bild zeigt das Paul-Henri-Spaak-Gebäude, in dem sich unter anderem der Plenarsaal des Europäischen Parlaments in Brüssel und Ausschusssäle befinden.
Foto: Matthiasv.d. Elbe/Wikipedia

Przewodniczący Komisji Oliver Hermes podkreśla w oświadczeniu, że Niemcy i niemiecka gospodarka jeszcze przed 2004 r. z dużym zaangażowaniem działały na rzecz członkostwa Polski i Węgier w UE. „Wierzyliśmy w sukces partnerstwa, otwartych granic i członkostwa obu krajów w europejskim rynku wewnętrznym. Nasze oczekiwania spełniły się z nawiązką. Tego sukcesu nie można lekkomyślnie ryzykować” – napisano w oświadczeniu. Oliver Hermes dodał, że opóźnienia w rozdziale środków unijnych uderzają także w niemieckie przedsiębiorstwa w Polsce, bo współfinansowane przez Unię Europejską inwestycje są od 2004 r. ważnym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. „W gospodarczym i społecznym interesie rządy w Warszawie i Budapeszcie nie powinny tym grać” – przekonuje Stowarzyszenie Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki. Przewodniczący komisji dodaje, że także Unia Europejska nie może mieć żadnego interesu w trwałym osłabianiu tych dwóch prężnie rozwijających się krajów członkowskich. „Dlatego wzywamy obie strony do opanowania. W tej chwili powinno się stawiać na dialog i kooperację zamiast na postępującą konfrontację”. Stowarzyszenie Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki istnieje od 1952 r. i reprezentuje interesy firm z Republiki Federalnej Niemiec, działających w 29 krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Europy Południowo-Wschodniej, państw kaukaskich oraz Azji Centralnej.

Johann Engel

Show More