Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Poznaliśmy najlepsze firmy

Pandemia koronawirusa nie przeszkodziła władzom Izby Gospodarczej „Śląsk” w wyróżnieniu najlepszych w poszczególnych kategoriach firm 2019 roku. Pierwszy raz jednak w swojej historii konkurs odbył się w bardzo kameralnym anturażu.

 

Przypomnijmy: Izba Gospodarcza „Śląsk” od wielu lat organizuje Galę Biznesu, która dedykowana jest laureatom organizowanego przez Izbę konkursu. Jej tegoroczna, XVII już edycja zaplanowana była na 20 marca 2020 roku,  ale z powodu wybuchu pandemii koronawirusa została odwołana. Niestety, sytuacja, która jeszcze w marcu mogła dawać nadzieję na ustabilizowanie i powrót do normalnego funkcjonowania, zarówno na gruncie życia zawodowego, jak i prywatnego, jesienią okazała się jedynie niespełnionym życzeniem.

 

Szczególny wymiar

Fakt ten zmusił kierownictwo Izby Gospodarczej „Śląsk” do podjęcia niestandardowego działania, wychodzącego poza przyjęte konwenanse. Działanie to swój finał miało przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy to przyznano wyróżnienia w poszczególnych kategoriach organizowanego konkursu. – Należy się zgodzić, że w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji należy dostrzegać jej pozytywne strony, zwłaszcza kiedy prowadzimy działalność gospodarczą – powiedział prezes IG „Śląsk” Cladius Badura i dodał: – Nierzadko jako przedsiębiorcy podejmujemy odpowiedzialność za pracowników, ale ta sytuacja, z którą w tej chwili się mierzymy, pokazuje państwa siłę. Siłę, która pozwoliła dostosować, modernizować i reagować w bardzo szybkim tempie na niezwykle trudne okoliczności. Dlatego w imieniu Izby Gospodarczej „Śląsk” chcielibyśmy zaznaczyć, że tegoroczne nagrody mają wymiar szczególny. Stanowią bowiem niepodważalny dowód determinacji oraz odwagi w dążeniu do celu, jakim jest bycie kapitanem na okręcie przedsiębiorczości.

 

Produkt/Usługa i Junior Biznesu 2019

 

W kategorii Produkt/Usługa Roku 2019 nagrodę otrzymała firma Everst Climbing Sp. z o.o. z Prószkowa. Nagrodę z rąk prezesa IG „Śląsk” Claudiusa Badury odebrał prezes spółki, Piotr Małecki.
Fot.: G. Smuda

 

Wskazanie triumfatora pierwszej z kategorii konkursu – Firma Roku 2019 – Produkt/Usługa było zadaniem arcytrudnym. Zgłoszenia konkursowe były bowiem niezwykle ciekawe i pomysłowe, co nie ułatwiało wyboru. Kapituła konkursu w tej kategorii brała pod uwagę innowacyjność, dostępność produktu lub usługi dla szerszego grona odbiorców oraz użyteczność publiczną, co łącznie musiało sprawić, aby nagrodzony produkt w pełni wpisał się w założenia konkursowe. Efekt końcowy wygląda tak, że w kategorii Produkt/Usługa Roku 2019 nagrodę otrzymała firma Everest Climbing Sp. z o.o. z Prószkowa za ściankę wspinaczkową Everest. Nagrodę w imieniu tej firmy odebrał prezes spółki – Piotr Małecki.

 

Firma Menzel Elektrotechnika z Borkowic okazała się najlepsza w kategorii Junior Biznesu. Nagrodę odebrał właściciel tego przedsiębiorstwa – Robert Menzel (z prawej).
Fot.: G. Smuda

 

Z kolei kategoria Junior Biznesu 2019 dedykowana jest przedsiębiorcom wschodzącym na rynek gospodarczy. W tej kategorii kapituła konkursu oceniała przede wszystkim rentowność przedsiębiorstwa, pomysł, zakres działalności oraz dynamizm rozwoju. Nagroda została przyznana firmie Menzel Elektrotechnika z Borkowic, co zawdzięcza swojemu profesjonalnemu przygotowaniu przedsiębiorstwa do wejścia na rynek oraz dynamizmowi w rozwoju. Nagrodę w imieniu tej firmy odebrał właściciel – Robert Menzel.

 

Firma roku 2019

 

Czora Sp. z o.o. Sp.k. z Opola została Firmą Roku 2019, a nagrodę odebrał osobiście Patryk Czora (w środku) w towarzystwie prezesa IG „Śląsk” Cladiusa Badury oraz wiceprezesa IG „Śląsk” Norberta Rascha.
Fot.: G. Smuda

 

„Firma Roku” to kategoria, w której kapituła konkursu bierze pod uwagę okres prowadzonej działalności, rozwój przedsiębiorstwa na przestrzeni lat, wzrost zatrudnienia, dostosowanie się do potrzeb rynku i zasięg działalności. Po burzliwych naradach i analizach w tej kategorii nagroda została przyznana został firmie Czora Sp. z o.o. Sp.k. z Opola. W uzasadnieniu czytamy, że jest to wyraz uznania za stały i stabilny rozwój firmy o zasięgu międzynarodowym oraz profesjonalizm w zakresie produkcji elementów metalowych oraz świadczonych usług – spawania, cięcia i zgrzewania. Nagrodę w imieniu tego przedsiębiorstwa odebrał Patryk Czora.

 

Jedna z dwóch nagród IG „Śląsk” trafiła do Piotra Matyszoka (w środku) z firmy Pamas Sp. z o.o. Sp.k.
Fot.: G. Smuda

 

Jedna z dwóch nagród IG „Śląsk” trafiła też do Andrzeja Pawlika (z prawej) – Zakładu Stolarskiego Eksport-Import.
Fot.: G.Smuda

 

Na uwagę zasługuje to, że podtrzymana została ważna tradycja. Otóż Rada Izby Gospodarczej „Śląsk” przyznała również swoją nagrodę. A ta przyznawana jest firmom członkowskim, które poprzez wieloletnią działalność na rzecz Izby Gospodarczej „Śląsk” w szczególny sposób przyczyniły się do jej rozwoju. Niecodzienną sytuacją jest jednak fakt, że tegoroczna Nagroda Rady Izby Gospodarczej „Śląsk” została przyznana dwóm firmom. Jedna trafiła do Piotra Matyszoka z firmy Pamas Sp. z o.o. Sp.k., a druga do Andrzeja Pawlika – Zakładu Stolarskiego Eksport-Import. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Gratulujemy również samej Izbie Gospodarczej „Śląsk”, której kierownictwo nie poddało się trudnym warunkom i pomimo trwającej pandemii zrealizowało swoje cele.

Opracował Krzysztof Świerc

 

Show More