Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Saturday, May 28, 2022

Liczysz się! – Przemowa Bernarda Gaidy na rozpoczęcie spisu powszechnego (+wideo)

W przeddzień rozpoczęcia Narodowego Spisu Powszechnego w Polsce, w którym będą zadawane również pytania o narodowość i używany w życiu prywatnym język, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce Bernard Gaida kieruje apel do wszystkich mieszkających w Polsce Niemców.

 

“Dla wszystkich obywateli Polski innej niż polska narodowości, uważających inny język za ojczysty i posiadających inną pamięć kulturową i historyczną ma on dodatkowe i bardzo ważne znaczenie. Wszystkie mniejszości narodowe i etniczne deklarując to, czym różnią się od większości mieszkańców kraju, jednocześnie pokazują zróżnicowanie kulturowe i językowe Polski i swoje w niej miejsce. Wynikają z tego nasze konkretne potrzeby w polityce oświatowej, kulturalnej, a co za tym idzie zobowiązania państwa do praktycznego zapewnienia równości obywateli bez względu na przynależność narodową. Polska wielokrotnie zadeklarowała, że będzie nie tylko wspierać zachowanie naszego dziedzictwa, ale także jego rozwój”, mówi w apelu Bernard Gaida.

 

 

Podkreśla również: “Dlatego wypełnij formularz, pamiętając o wskazaniu w nim przywiązania do narodowości i języka niemieckiego. Pamiętaj, że masz do tego prawo, a wobec przodków zobowiązanie. Pomóż innym się spisać. Bądź czujny, jeśli spisujesz się za pośrednictwem rachmistrza spisowego.”

Całość przemowy w formie tekstowej znajduje się na stronie VdG.

Show More