Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Opamiętania nie było

Dzisiaj Sejm podjął ostateczną decyzję w sprawie budżetu państwa, a więc również w sprawie wysokości środków na nauczanie języków mniejszości. Decyzja w tej sprawie jest negatywna. Sejm podtrzymał bowiem cięcia w edukacji językowej mniejszości i obetnie w tym roku 40 milionów złotych.

 

– Jeszcze przed głosowaniami zgłosiłem wniosek formalny o przerwę po to, żeby pani marszałek porozmawiała z grupą posłów zjednoczonej prawicy i  uzmysłowiła im, jak bardzo szkodliwa może być taka decyzja. Decyzja, która łamie konstytucję, ustawę o mniejszościach i jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Apelowałem o opamiętanie – relacjonuje prosto z Sejmu poseł Ryszard Galla.

Efekt jest jednak całkowicie inny, poprawka Senatu zwiększająca subwencję do pierwotnego poziomu została odrzucona, głosami 239 posłów. W tym gronie 227 posłów było z PiS, 10 z Konfederacji i 2 niezrzeszonych:

 

– Tego mogliśmy się spodziewać, a tak swoją drogą, to jedyny poseł, który klaskał na sali, to był Janusz Kowalski

 

– zauważył poseł Ryszard Galla. Na uwagę zasługuje fakt, że poseł Paweł Kukiz ze swoimi trzema posłami głosowali za przyjęciem tej poprawki. Podobnie postąpiło 126 posłów z Koalicji Obywatelskiej, 44 posłów Lewicy, 24 Koalicji Polskiej, 8 posłów Polski 2050, 5 posłów Porozumienia, 4 posłów PS i 3 z PPS-u.

 

Abstimmungsergebnisse zur Finanzierung der MInderheitensprache.

 

Związek Niemieckich Stowarzyszeń zapowiada teraz kroki ws. przegłosowanych cięć w budżecie. – Przede wszystkim poinformujemy Radę Europy o decyzji Sejmu, ponieważ jest ona odpowiedzialna za wdrażanie dwóch ważnych dla mniejszości dokumentów międzynarodowych. Są to Konwencja ramowa o ochronie mniejszości narodowych oraz Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych, obie ratyfikowane przez Polskę. Ponadto zwrócimy się do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Wiemy wprawdzie, że prawa mniejszości nie należą do kompetencji UE, ale np. w Parlamencie Europejskim istnieje intergrupa, która zajmuje się tymi kwestiami. I wreszcie napiszemy również do OBWE, co jest ważne przede wszystkim z jednego powodu. Polska przewodniczy bowiem obecnie tej organizacji i będzie wówczas musiała wytłumaczyć się z decyzji polskiego parlamentu – wylicza Bernard Gaida.

 

Możliwe są również kroki prawne – słyszymy z szeregów mniejszości. – Ale musimy poczekać, aż będziemy wiedzieć dokładniej, jak te cięcia mają być realizowane – uważa Gaida. I właśnie kwestia realizacji sprawia, że jest wiele znaków zapytania, jak mówi Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej w Sejmie, dodając, że samo brzmienie postanowień dotyczących cięć nie jest jasne i oferuje różne możliwości wyjścia z sytuacji. Jednym z nich byłoby generalne obcięcie wspomnianych 40 mln z subwencji dla wszystkich gmin, która w sumie wynosi 53 mld zł, co uderzyłoby we wszystkie samorządy w Polsce, ale w mniejszym stopniu. – Jednak wypowiedzi posła Janusza Kowalskiego, który w ogóle zainicjował tę sprawę, oraz ministra edukacji Przemysława Czarnka sugerują raczej, że coś konkretnego w sprawie języków mniejszościowych zostanie zrobione – mówi Ryszard Galla i wyjaśnia: – Skoro jeszcze w grudniu ukazało się rozporządzenie ministra edukacji regulujące finansowanie nauczania wszystkich języków mniejszościowych w ten sam sposób, to może się okazać, że stawki dla wszystkich zostaną tak obniżone, że w efekcie będzie o 40 mln mniej. Ale ponieważ politycy partii rządzącej wielokrotnie uspokajali Kaszubów, że nie chodzi np. o inne języki mniejszości, a jedynie o niemiecki, ministerstwo edukacji będzie musiało chyba jakoś spróbować inaczej potraktować ten język pod względem prawnym. Pytanie tylko jak – uważa Ryszard Galla.

I właśnie to „jak” dałoby ostatecznie mniejszości możliwość wystąpienia na drogę sądową przeciwko decyzji państwa polskiego. W najbliższy piątek ma się zebrać sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Na tym spotkaniu przedstawiciel ministra edukacji ma również przedstawić wstępne informacje na temat ewentualnego nowego finansowania języków mniejszościowych.

Jutro zbiera się sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych  i Etnicznych podczas której minister edukacji ma przedstawić informacje  na temat ewentualnego nowego finansowania języków mniejszości.

Krzysztof Świerc

Rudolf Urban

Show More