Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Szczególny czas

 

Wielkanoc jest dla wielu osób z mniejszości niemieckiej bardzo szczególnym świętem kościelnym. Dla niektórych jest ono ważniejsze niż Boże Narodzenie. Leon Schwarzenberg rozmawiał z trzema młodymi ludźmi z mniejszości niemieckiej i próbował siędowiedzieć, co sprawia, że Wielkanoc jest tak wyjątkowa.

 

 

Kinga Kacuba z Chróściny, 17 lat

Kinga, co dzieje się u was we wsi w Wielką Sobotę?
Wieczorem jest duża kolacja. Spożywa się bukiety z mięsa, soli, jaj i słodyczy, pobłogosławione uprzednio w kościele. Jest to również koniec Wielkiego Postu. Po odśpiewaniu ostatniej mszy wracamy do domu i wspólnie spożywamy posiłek.

Jak wygląda wasza Niedziela Wielkanocna?
To jest najważniejszy dzień. Najpierw idziemy do kościoła. Następnie po kościele szukamy pisanek. Wszyscy idziemy do ogrodu i szukamy jajek, które ukrył zajączek wielkanocny. Robimy to czasem u jednej babci, czasem u drugiej. Po dwóch dniach nikt już nie może patrzeć na czekoladę! Niedziela jest dla mnie najfajniejszym dniem – kiedy byłam mała, Niedziela Wielkanocna była zawsze największą atrakcją! Zawsze bardzo się cieszyłam, gdy ktoś z drugiego końca ogrodu wołał: Kinga, znalazłem Twój prezent!

A co się dzieje w Poniedziałek Wielkanocny?
Gdy się jest trochę starszym, Poniedziałek Wielkanocny jest prawdopodobnie wydarzeniem najważniejszym. Istnieje wiele zwyczajów. W naszej wsi jest taki zwyczaj, że mężczyźni idą do kobiet, zdejmują bramę ogrodową z zawiasów i w ten sposób nakłaniają kobiety do wyjścia z domu. A kiedy te wyjdą z domu, są oblewane wodą. Co do oblewania, to jest ono nadal aktualne. Z kolei wyjmowanie bramy ogrodowej z zawiasów kiedyś zdarzało się częściej.

 

Co oznacza dla ciebie Wielkanoc z religijnego punktu widzenia?
Wielkanoc to historia zmartwychwstania Jezusa. Tak więc centralną postacią jest Jezus. Wielkanoc to opowieść o Jezusie i wszystkim, co dla nas zrobił. Jest to święto, które pokazuje nam, że jest On naszym Mesjaszem.

 

Czym jest dla ciebie okres wielkanocny, jak mogłabyś go opisać?
Po prostu czuję się w jakiś sposób wolna. Czuję, że znów wszystko jest dobrze. Jednocześnie Wielkanoc jest ściśle związana z rodziną. Wszystko staje się cieplejsze, jest wiosna, człowiek czuje się lepiej i swobodniej niż na Boże Narodzenie. Podczas gdy Boże Narodzenie jest przytulne, Wielkanoc emanuje wolnością… Wielkanoc wiąże się dla mnie z uczuciem wyzwolenia.

 

Co jecie na Wielkanoc?
Biała kiełbasa jest dla nas bardzo ważna. Biała kiełbasa, żurek, jajka z majonezem i rzeżuchą, i chrzanem – takie rzeczy.

 

 

 

Robert Kokott z Osowca, 19 lat

„Ważniejsza niż Boże Narodzenie”

 

Robert, co dla ciebie oznacza Wielkanoc? Co czyni ją tak wyjątkową?
Dla mnie najważniejsza jest rodzina, spotkanie z rodziną. Na Wielkanoc wszyscy moi wujkowie i ciotki przyjeżdżają do Polski. Obchodzimy te święta bardzo uroczyście. To oznacza wiele radości, razem szukamy jajek, dostajemy nawet normalne prezenty jak na Boże Narodzenie… Dla nas w rodzinie jest to ważniejszy czas niż Boże Narodzenie.

 

Der noch junge Robert Kokott (Bildmitte) zieht mit anderen Messdienern holzklappernd durch das Dorf.
Foto: privat

 

Czas Wielkanocy jest dla ciebie ważniejszy niż Boże Narodzenie?
Tak, bo czas Wielkanocy jest zawsze otoczony większą radością. Przed Wielkanocą jest 40 dni Wielkiego Postu. Przez te 40 dni wewnętrznie przygotowujemy się do obchodów Świąt Wielkanocnych. Jako dzieci zawsze na nie czekaliśmy – na szukanie jajek, na opryskiwanie wodą, na wspólny pochód przez wieś z drewnianymi grzechotkami. Kiedy byliśmy dziećmi, a nawet nastolatkami, był to dla nas zawsze ważny czas.

 

Co się dzieje w Poniedziałek Wielkanocny?
Najpierw idziemy razem do kościoła. A potem oblewamy wodą nasze ciotki i kuzynów! To jest taka polska tradycja, nazywa się śmigus-dyngus.

 

 

Oskar Zgonina z Tarnowskich Gór, 22 lata

Oskar, co kojarzy ci się z Wielkanocą?
Kiedy zbliża się Wielkanoc, w mojej rodzinie zawsze robimy kolorowe jajka. Barwimy jajka cebulą. Następnie robimy pisanki, które kunsztownie ozdabiamy. Mój dziadek jest w tym naprawdę utalentowany. Na przykład wydrapuje nożem naskorupkach różne motywy kwiatowe.

 

Jak wygląda Poniedziałek Wielkanocny w twojej miejscowości?

W Poniedziałek Wielkanocny wszędzie można spotkać chłopaków z pistoletami na wodę, którzy tylko czekają, aż kobiety i dziewczyny wyjdą z kościoła. A potem są natychmiast oblewane. Wszyscy wiwatują i cieszą się. Zwłaszcza kobiety i dziewczęta. Bo jeśli wielu facetów przychodzi do nich i ochlapuje je wodą, to znaczy, że są szczególnie lubiane przez mężczyzn.

 

Co Wielkanoc oznacza dla ciebie osobiście?

Dla mnie jest to czas świąteczny, religijny. Wszyscy cieszą się na myśl o byciu razem. Dla mnie ważne jest, aby świętować Wielkanoc nie tylko z rodziną, ale także z wiarą i Kościołem.
Śląsk zawsze był głęboko związany z wiarą. I myślę, że tak już zostało, że Wielkanoc jest nie tylko świętem wiosennym, ale przede wszystkim kościelnym.Wielkanoc jest najważniejszym świętem w Kościele katolickim i dlatego jest ona obchodzona tak uroczyście.

Show More