Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Elfriede Reichelt – Fotograf prominencji

Elfriede Reichelt, urodzona 30 stycznia 1883 roku we Wrocławiu, była w swoich czasach jedną z najbardziej znanych profesjonalnych fotografek w Niemczech. Była jedną z pierwszych kobiet, którym zezwolono na studiowanie fotografii w Monachium. Swój sukces zawdzięczała po części bardzo znanemu klientowi: cesarzowi Wilhelmowi II.

Elfriede Klara Emma Reichelt była jedną z trzech córek handlarza porcelaną z Wrocławia, Oswalda Reichelta, i jego żony Emmy z domu Streit. Jej talent do fotografii ujawnił się już w trakcie edukacji. W latach 1906-1908 Elfriede Reichelt była jedną z pierwszych kobiet, które studiowały w monachijskim „Lehr- und Versuchsanstalt für Photographie”. Po ukończeniu studiów w Monachium Reichelt powróciła na rodzinny Śląsk i otworzyła we Wrocławiu własne studio artystycznej fotografii portretowej. Do początku lat trzydziestych XX wieku profesjonalna fotograf portretowała zarówno ówczesną prominencję ponadregionalną, jak i wybitne osobistości Wrocławia, intelektualistów i arystokratów. Fotografowali się u niej m.in. architekt Hans Poelzig, malarze Theodor von Gosen i Oskar Moll, pianiści Elly Ney i Alfred Cortot. Jej portrety prominentów były publikowane w wielu magazynach fotograficznych. Ponadto była zapraszana na liczne wystawy fotograficzne.

Elfride Reichelt
Zeichnung: Krzysztof Stręcioch

Reichelt zyskała sławę dzięki szczególnie prominentnemu klientowi: cesarzowi Wilhelmowi II, którego często miała okazję portretować. Fotografowała również członków jego rodziny. Wiele z tych fotografii znajduje się dziś w Deutsche Fotothek. Reichelt była członkinią Deutscher Werkbund i Gesellschaft Deutscher Lichtbildner. Po wyjściu za mąż za przemysłowca z Ulm, Hansa Wielanda, na początku lat 30. zrezygnowała z pracowni we Wrocławiu. Zmarła w Grünwald koło Monachium w 1953 roku.

 

Anna Durecka

 

Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl

Show More