Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pamięć o Freikorps Oberland

W artykule „Bogu dzięki, Bawarczycy już są” poświęconym tzw. powstaniom śląskim pisaliśmy m.in. o upamiętnieniu bojowników bawarskiego Freikorps Oberland w Schliersee. W międzyczasie tamtejsze miejsce pamięci zostało zreorganizowane i ponownie otwarte 16 lipca.

 

„Bawarczycy złożyli krwawą ofiarę w obronie terenów przygranicznych swojej niemieckiej ojczyzny. Było wielu rannych i zaginionych. W walkach o Górny Śląsk zginęło 54 ochotników Freikorps Oberland. Upamiętnia ich tablica pamiątkowa na kapliczce w pobliżu jednej z winnic, w pięknie położonym górskim miasteczku Schliersee na południowym krańcu Bawarii nieopodal granicy z Austrią. Co roku w maju odbywają się tu nabożeństwa żałobne w intencji poległych. Ponadto odprawiana jest msza polowa, w której uczestniczą nie tylko mieszkańcy okolicy. Może warto tam pojechać i się pomodlić” – czytamy w naszym artykule o kulisach tzw. powstań śląskich.

Wspomniane wyżej upamiętnienie poległych w Schliersee, które od zakończenia działań wojennych w 1921 r. miało formę pomnika, a po II wojnie światowej, od 1956 r., formę tablicy pamiątkowej umieszczonej na południowej ścianie kaplicy św. Jerzego, od kilku lat było źródłem konfliktu dla tamtejszych mieszkańców. Powodem tego były bliskie związki członków Freikorps i późniejszego Bund Oberland z narodowymi socjalistami.

Po 20 latach burzliwych dyskusji i opracowywania nowej formy upamiętnienia i informacji 16 lipca otwarto dla publiczności nową lokalizację. Niedaleko pierwotnego pomnika powstała instalacja artysty e.lin (Erwin Wiegerling), w którą wkomponowano tablicę pamiątkową zdjętą ze ściany kaplicy. Wklęsła ściana z profilowanego kamienia zawiera teksty dotyczące tła historycznego od 1921 r. do dnia dzisiejszego, przygotowane przez Instytut Historii Współczesnej Monachium-Berlin. Nie będzie już także odprawiane nabożeństwo żałobne za poległych, które odbywało się corocznie od 1956 r. Jego miejsce zajmie nabożeństwo majowe.

Doktor Thomas Schlemmer z Instytutu Historii Współczesnej Monachium-Berlin powiedział o nowym upamiętnieniu: – Otwarcie tego miejsca pamięci, które zawiera informacje o całym stuleciu, to również nadzieja na zakończenie konfliktu, który od dawna dzielił społeczność Schliersee. Ale nie łudźmy się – to nie jest koniec konfrontacji z historią.

 

Rudolf Urban

Show More