Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tuesday, August 9, 2022

Pierwsza niemiecka topmodelka

Pierwszą niemiecką topmodelką nie była Claudia Schiffer. Zanim Klum i inne wkroczyły na wybieg, świat mody zainspirowała inna Niemka. Nazywała się Rita Jaeger i urodziła się 3 stycznia 1935 r. w Gliwicach.

Jako 16-latka Rita Jaeger wzięła udział w konkursie i od razu zajęła trzecie miejsce. W tym czasie jej rodzina mieszkała w Stuttgarcie dopiero od roku. Zamieszkali tam po wypędzeniu i ucieczce z Gliwic. – Zobaczyłam duży plakat, na którym szukano odpowiednika Rity Hayworth, i poprosiłam mamę, żeby mi tam towarzyszyła – wspominała Rita Jaeger w 2013 r. w wywiadzie dla WDR. Podczas pobytu na miejscu do Rity zwrócił się fotograf mody Walter Lautenbacher z pytaniem, czy nie zechciałaby wystąpić jako modelka do zdjęć. Powiedziała, że tak. Stałą pracę miała już jednak w wymarzonym zawodzie: jako modelka w firmie produkującej ubrania. – Było nas w firmie cztery modelki, a nasza praca polegała na przymierzaniu i prezentowaniu odzieży – powiedziała Rita Jaeger. Musiała samodzielnie nauczyć się robić makijaż, układać włosy i stylizować się. – W latach 60. nie było tak jak dzisiaj, że modelki przychodzą do studia i się przebierają – powiedziała. Bardzo szybko modeling stał się główną profesją Rity. Potem nastąpiły sesje reklamowe dla magazynów mody takich jak „Freundin” i „Brigitte” oraz pokazy mody w całej Europie.

Grafik: Krzysztof Stręcioch

W 1961 r. Rita Jaeger otrzymała telegram z Nowego Jorku. Skontaktowała się z nią Eileen Ford, największa wówczas agencja modelek. – Byłam zaskoczona, bo nie spodziewałam się tego – powiedziała Rita Jaeger w wywiadzie dla WDR. W kwietniu 1961 r. wylądowała w Nowym Jorku. – W Nowym Jorku byłam początkująca, musiałam się przedstawiać, chodząc od studia do studia z moim portfolio – mówi. Ale była też jedyną modelką z Niemiec. – Nagle stałam się najbardziej poszukiwaną osobą, ponieważ byłam pierwszą Niemką, która trafiła do Nowego Jorku. Nazywano mnie „Fräuleinwunde’”.

Rita była wszędzie rezerwowana, podróżowała do Kanady, na Bahamy, do Tokio. Pod koniec swojej aktywnej kariery modelki założyła pierwszą agencję modelek w Niemczech i prowadziła ją przez ponad 30 lat. Kilka lat temu opisała swoje pełne wrażeń życie w książce „Fräuleinwunder. Topmodel. Agenturchefin. Ein Leben auf Hochglanz”.

Anna Durecka

Show More