Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Brakuje pieniędzy i żywności

Od tygodni na Ukrainie trwa wojna. Według Komisji ONZ ds. Uchodźców od rozpoczęcia rosyjskiego ataku 24 lutego z kraju uciekły już ponad 4 mln ludzi. Pomocy potrzebują także Niemcy mieszkający na Ukrainie. Stowarzyszenie DJU – Niemiecka Młodzież na Ukrainie – rozpoczyna kampanię pomocy i apeluje o datki.

Na Ukrainie mieszka ponad 33 tys. Niemców, którzy zostali dotknięci skutkami wojny. Niektórzy pozostali, inni uciekli do Polski i Niemiec. Dla wielu młodych ludzi ten czas jest wyzwaniem i wielkim obciążeniem. Anna Schulz z Żytomierza wraz z matką i siostrą uciekła do Düsseldorfu. – Byliśmy w drodze przez trzy dni, aż udało nam się zrobić postój w Krakowie, skąd pojechaliśmy dalej do Niemiec – opowiada Anna. – Od 30 do 40% członków DJU już uciekło z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci. Ci, którzy zostali, pomagają jako wolontariusze – mówi młoda kobieta i dodaje, że cała sytuacja jest dla wszystkich bardzo stresująca pod względem psychicznym.
Podobnie jak Anna, wiele osób czuje się bezsilnych, chcą pomóc, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Brakuje pieniędzy i żywności, a najbardziej dotknięci są mieszkańcy wschodniej i południowej części Ukrainy. „Wielu naszych rodaków stanęło z bronią w ręku wraz ze swoimi ukraińskimi braćmi, by bronić swoich rodzinnych miast i osiedli” – pisze na swojej stronie internetowej DJU. „Służą w siłach zbrojnych, w batalionach ochotniczych, w obronie terytorialnej. Członkowie naszej społeczności, którzy pozostali w kraju, aktywnie angażują się na swoich terenach i w swoich gminach”.
Organizacja postanowiła nie czekać i zaczęła zbierać fundusze na potrzeby etnicznych Niemców na Ukrainie, którzy pozostali w kraju. Na pierwszym miejscu listy znajduj się zestawy żywnościowe dla poszkodowanych rodzin. Biuro DJU we Lwowie pełni funkcję punktu koordynacyjnego, a jego kierownikiem jest Andrij Szałamow. Aby móc udzielać pomocy, organizacja młodzieżowa potrzebuje wsparcia finansowego. Młodzi ludzie apelują do społeczności międzynarodowej oraz mieszkańców Niemiec i innych krajów o wsparcie ich inicjatywy.

Andrea Polański

Oto, jak możesz pomóc:
Tytuł przelewu bankowego: „Darowizna” lub „Pomoc charytatywna”
Nazwa: GO ‘DEUTSCHE JUGEND IN DER UKRAINE’
Adres: ap3. 44, Honchara St., Kyiv, Ukraine
IBAN: UA 04 300614 0000026005500379320
SWIFT: AGRIUAUK
Bank: Joint-Stock Company «CREDIT AGRICOLE BANK»

Show More