Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Każdy znajdzie coś dla siebie

W tym tygodniu rusza nowa edycja projektu „LernRAUM.pl”. Z Beatą Sordon, koordynatorką projektu, rozmawiała Anna Durecka.


Pierwsze wydarzenia w ramach projektu „LernRAUM.pl”, który w tym roku organizuje Fundacja Rozwoju Śląska wraz z partnerem – Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej – odbędą się już w tym tygodniu. Jak będzie wyglądał projekt w porównaniu do minionych edycji?
Główne założenie projektu pozostaje takie samo. Członkowie mniejszości niemieckiej i osoby zainteresowane kulturą i językiem niemieckim mają możliwość wzbogacania swoich kompetencji językowych, uczęszczając na różnego rodzaju zajęcia o bardzo dużej rozpiętości tematycznej. W ramach projektu organizowane są: warsztaty stacjonarne, warsztaty online, wykład stacjonarny, wykład online oraz długi kurs, który trwa 20 godzin. Poruszane są takie tematy jak: historia lokalna, niemiecka kultura, obyczaje, życie codzienne, przeszłość w aspekcie historycznym, ale też teraźniejszość, czasy, w których żyjemy. Nie zabraknie również tematów odnoszących się do wszelakich zainteresowań uczestników: rękodzieło, medycyna oraz wiele innych, które nawiązywać będą do kultury i języka niemieckiego.

Mamy swoją „rozpiskę”, ale zawsze można dodać coś od siebie. Trzeba tylko znaleźć odpowiedniego prelegenta, jeśli to jest zupełnie nowy temat. Bo oprócz tego mamy oczywiście bazę danych prelegentów, z której można skorzystać. Chodzi o to, żeby każdy znalazł coś interesującego dla siebie, a przy okazji poszerzył swoją znajomość języka niemieckiego, dowiedział się czegoś lub nauczył się robić coś nowego. Projekt będzie realizowany w pięciu województwach, w piętnastu miejscach. Chcemy, żeby w każdym miesiącu trwania projektu w każdym z tych miejsc coś się działo.

Poprzednia edycja „LernRAUM.pl” skończyła się w grudniu zeszłego roku. Była realizowana podczas pandemii, a ta teraz odpuszcza. Czy wpłynie to na przebieg projektu?
Poprzednia edycja rzeczywiście odbywała się głównie w formie online. Ale teraz chcemy, żeby ludzie znowu wrócili powoli do siedzib DFK. Strona niemiecka oczekuje od nas konkretnej liczby projektów, które będą się odbywały stacjonarnie, więc będziemy zwracać na to uwagę. Warto jednak dodać, że wydarzenia online będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych za darmo, również za granicą. Natomiast uczestnictwo w stacjonarnych warsztatach i wykładach będzie kosztowało 25 i 10 złotych. Opłata za długi kurs wyniesie 200 złotych.

Co się jeszcze zmieniło w porównaniu z zeszłym rokiem?
Wybrane warsztaty i wykłady będą się mogły odbywać w formie dwujęzycznej, jeśli ich tematyka będzie skomplikowana, czyli będzie dotyczyła polityki, historii albo rzemiosła. Te dziedziny wiążą się bowiem często z trudnym słownictwem. Dwujęzycznie będą też prowadzone długie kursy. Będziemy również mieć więcej prelegentów. Zapowiada się wiele ciekawych warsztatów i kursów. Na przykład w Ligocie Turawskiej odbędzie się kurs kulinarny. Animatorka znalazła kucharza, który specjalizuje się w kuchni niemieckiej i śląskiej, i będzie uczył tradycyjnego gotowania, ale też przyrządzania nowoczesnych dań.

Informacje o wszystkich wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej www.lernraum.pl oraz na profilu facebookowym projektu.

Show More