Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Europejski Rok Młodzieży – także w mniejszości niemieckiej?

Z Oskarem Zgoniną, przewodniczącym Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce, o zbliżającym się roku jubileuszowym ZMMN i roli młodzieży w mniejszości niemieckiej rozmawiała Andrea Polański.

Kiedy mowa o udziale młodzieży w życiu polityczno-społecznym, także w środowisku mniejszości niemieckiej, często można się spotkać ze stwierdzeniem „Młodzież to nasza przyszłość“. Co myślisz o tym zdaniu i jak je rozumiesz w kontekście tej grupy społeczeństwa?
Myślę, że nikt nie powinien mieć dzisiaj wątpliwości, że to stwierdzenie jest prawdziwe. Każda organizacja, a tym bardziej mniejszość niemiecka, potrzebuje młodego pokolenia, które jest gwarancją trwania, dalszego funkcjonowania i utrzymania tożsamości. Trzeba jednak uważać, aby słowa te nie były puste. Jeśli nie kryją się za nimi konkretne działania, które miałyby tę młodzież mobilizować i włączać do decydowania o wspólnej przyszłości, wówczas stwierdzenie to staje się jedynie banalnym frazesem.

 

Oskar Zgonina, Vorsitzender des Bundes der Jugend der Deutschen Minderheit in Polen
Foto: HDPZ

Także Unia Europejska chce w tym roku szczególnie zwrócić uwagę na młodą generację i ogłosiła rok 2022 Rokiem Młodzieży. Nakłada się to na jubileusz Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, który obchodzi swoje trzydziestolecie. W jaki sposób chcecie podkreślić charakter tego roku?
Europejski Rok Młodzieży to właśnie dobra okazja, aby w sposób szczególny skierować swoją uwagę na młode pokolenie. W mniejszości niemieckiej przypominać o tym będziemy również my jako BJDM, świętując cały rok nasze 30 lat istnienia. Nie zabraknie dużych wydarzeń, konferencji, gali i wielu mniejszych akcji, pozwalających przypomnieć sobie o naszej długoletniej działalności. Jednak nie zamierzamy patrzeć tylko wstecz. Przed nami bowiem kolejne lata i nie mniej ważne zadania na przyszłość. Dlatego w tym roku zaprezentujemy naszą nową strategię oraz odświeżone logo, jako symboliczny początek kolejnej dekady BJDM.

Czyli będzie się dużo działo. Czy planujecie także aktywność na arenie międzynarodowej?
Nasz jubileusz chcielibyśmy oczywiście świętować z udziałem przyjaciół z innych organizacji młodzieżowych mniejszości niemieckiej w Europie, jak również partnerów takich jak: JEV, AGDM, Kulturstiftung czy przedstawicieli Landsmannschaftów.

30 lat to długi okres, kiedy młodzież działa w środowisku mniejszości niemieckiej. Co mniejszość zyskała dzięki aktywności młodych?
Myślę, że młodzież jest tym czynnikiem, który stale napędza mniejszość i nie pozwala jej się zatrzymać w miejscu. To bardzo ważne w świecie, który tak szybko się zmienia. Należy też zauważyć, że to właśnie młodzi ludzie przejmują coraz częściej rolę liderów, są wsparciem dla lokalnych grup DFK, aktywnie bronią praw mniejszości i stoją za bardzo dużą liczbą atrakcyjnych projektów w środowisku. Inwestowanie w młodzież zawsze przynosi dobre efekty, które moim zdaniem zaobserwować możemy już teraz.

Czy twoim zdaniem wszyscy dostrzegają tę ważną rolę młodzieży?
Rolę młodzieży dostrzega się tylko wtedy, kiedy daje się jej głos, potrzebne wsparcie i możliwość współdecydowania. Samo mówienie o młodzieży nie przyniesie żadnych efektów, a może wręcz zniechęcać. To bardzo ważne, aby młodych obdarzyć zaufaniem, dać swobodę działania i traktować po partnersku. Świetnie rolę młodzieży dostrzega Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, który jest odpowiedzialny za wiele potrzebnych dziś projektów kształcących młodych liderów, takich jak ELOm czy Akademia.

Jakie wnioski można zatem wyciągnąć z ostatnich trzech dekad, czego się nauczyliście i jak chcecie to wykorzystać, wdrożyć, aby organizacja mogła jeszcze lepiej funkcjonować przez kolejne 30 lat?
Przede wszystkim 30 lat działalności BJDM dowodzi, jak ważna dla młodzieży jest ta organizacja. Dla wielu jest to miejsce, w którym zaczęła się trwająca do dzisiaj przygoda z mniejszością niemiecką. Wartości, o które dbamy, przesłanie, które niesiemy, i misja, którą realizujemy, są uniwersalne i powinny pozostać niezmienne. Doświadczenie 30 lat pozwala też na lepsze zarządzanie organizacją, wychodzenie naprzeciw potrzebom naszych członków i odważniejsze reprezentowanie ich interesów. Trwają również końcowe prace nad naszą nową strategią, w której staramy się wyciągać wnioski z ostatnich trzech dekad.

Jakie są aktualne wyzwania Związku?
Z całą pewnością jednym z wyzwań jest ciągłe uatrakcyjnianie naszej oferty, aby docierać do wszystkich zainteresowanych naszą działalnością. Bardzo ważne jest także, aby BJDM stał się znowu aktywny w całej Polsce – na Pomorzu, na Warmii i Mazurach czy Dolnym Śląsku. Ostatnie wydarzenia i rosnąca niechęć do mniejszości niemieckiej ze strony polskiego rządu stawiają BJDM również w roli aktywnego rzecznika całej młodzieży pochodzenia niemieckiego w Polsce. To polityczne zaangażowanie BJDM jest z pewnością nowym wyzwaniem, z którym jak na razie dobrze sobie radzimy.

Mimo wielu nieprzyjemnych sytuacji jako młodzież się nie poddajecie. Co was motywuje do działania i co daje wam siłę?
Najbardziej motywujące są efekty naszej działalności i dostrzeganie przez innych ogromu pracy, którą młodzież wkłada dziś w rozwój całej mniejszości. Dobre słowa kierowane w stronę młodzieży, dostrzeganie jej potrzeb i umacnianie roli dają siłę do dalszego działania. Dlatego tak ważne są osoby, które nas – młodzież – wspierają. Szczególnie podziękowania należą się tutaj m.in. Magdzie Prochocie, która ostatnie lata swojej działalności w mniejszości niemieckiej poświęciła właściwie w całości młodym.

Czego życzysz sobie dla młodzieży mniejszości niemieckiej?
Wspominaliśmy już dzisiaj o Europejskim Roku Młodzieży. Najbardziej życzyłbym sobie, aby również w mniejszości niemieckiej poświęcić ten rok całkowicie młodemu pokoleniu. Być może trzeba zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście robimy wszystko, aby młodzież mogła swobodnie działać, czuła się jak partner i miała możliwość współdecydowania o tym, co dzieje się w mniejszości. Lepszego momentu nie znajdziemy, zacznijmy więc nad tym pracować. Niech stwierdzenie „młodzież jest przyszłością” stanie się naczelną zasadą mniejszości niemieckiej.

Show More