Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Friday, October 7, 2022

Radość spotkania

W ubiegłą niedzielę, jak co roku, Niemcy pielgrzymowali do Barda Śląskiego, do kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to drugie po członkowie mniejszości niemieckiej w Polsce. Następna data to 14 sierpnia. Wtedy odbędzie się pielgrzymka do Wambierzyc.

W ostatnią niedzielę prawie wszystkie miejsca w małej bazylice w Bardzie były zapełnione. To cieszyło nie tylko organizatorkę pielgrzymki, Monikę Wittek ze Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych. – Z pewnością wszyscy możemy uważać się za szczęściarzy, że udało nam się odbyć pielgrzymkę tutaj do Barda. Także w czasie pandemii nie musieliśmy robić przerwy. Ale oczywiście w tym roku przybyło więcej pielgrzymów niż w zeszłym. Bardzo się z tego cieszymy – mówi Monika Wittek.

Z województwa opolskiego przyjechał pełen autobus z pielgrzymami, wolnych miejsc nie było już kilka tygodni wcześniej. Ci, którym nie udało się dostać miejsca w autobusie, przyjechali własnym samochodem. Wśród pielgrzymów nie mogło jednak zabraknąć także  przedstawicieli mniejszości niemieckiej z Dolnego Śląska. A Niemcy z województwa śląskiego przybyli również dużym autokarem.

Kazanie wygłosił wikariusz biskupi i duszpasterz mniejszości diecezji opolskiej Piotr Tarliński. Jak co roku Niemcy przywieźli także wsparcie muzyczne. Tym razem mszę oprawiła muzyka duetu smyczkowego z Raciborza i orkiestry dętej z Białej. W drodze powrotnej Niemcy z województwa opolskiego zwiedzili również Henryków i tamtejszy kompleks cysterski.

 

Nach Wartha reisten Pilger aus den Woiwodschaften Oppeln und Schlesien an.
Quelle: M. Wittek

 

14 sierpnia Niemcy pielgrzymują do Wambierzyc. VdG jak zwykle organizuje autobus, w którym jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu +48 77 453 85 07 oraz e-mail monika.wittek@vdg.pl

Show More