Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kongres FUEN w Berlinie

W Berlinie obraduje Federacyjna Unia Europejskich Narodowości, która również skupiła się na temacie języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce. Ponadto nowym wiceprezydentem FUEN został Bernard Gaida, do niedawna przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.

 

Loránt Vincze będzie kierował Federacyjną Unią Europejskich Narodowości (FUEN) przez kolejne trzy lata. Zgromadzenie Delegatów w sobotę ponownie wybrało urzędującego prezydenta, który kandydował jako jedyny kandydat Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii (RMDSZ). Loránt Vincze był wiceprezydentem FUEN w latach 2013-2016, a od 2016 roku jest prezydentem organizacji. Podczas kongresu w wyborach wiceprezydenckich kandydowało dziewięć osób. Delegaci zdecydowali, że Daniel Alfreider (Ladiner we Włoszech), Bahne Bahnsen (Fryzyjczyk w Niemczech) i Gösta Toft (Niemiec w Danii) będą kontynuować swoją pracę jako wiceprezydenci FUEN przez następne trzy lata, wraz z nowo wybranymi wiceprzewodniczącymi Olivią Schubert (Niemka na Węgrzech), Nabi Braimtzik (Turek z zachodniej Tracji) i Bernard Gaida (Niemiec w Polsce).

Bernard Gaida, który do niedawna był przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce, jest także przewodniczącym Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich w FUEN.

 

Loránt Vincze, Francois Alfonsi MdEP, Rafal Bartek
Foto: FUEN

 

Na Kongresie odbywały się nie tylko wybory. Delegaci omówili także aktualne problemy mniejszości w Europie. Jednym z problemów było ograniczenie nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w polskich szkołach, które rząd polski wykorzystuje jako kartę przetargową w swoich domaganiach zwiększenia nauczania języka polskiego jako ojczystego w Niemczech. – Staramy się zrozumieć to, czego nie można zrozumieć – skomentował Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Towarzystw Społeczno-Kulturalnych w Polsce. – Niestety nie jest możliwy żaden rozsądny dialog z polskim rządem i nie ma wyraźnej woli rozwiązania problemu”, powiedział Bartek nazwając sytuację tragiczną i groźną. Mniejszość niemiecka w Polsce oczekuje nacisków politycznych również na szczeblu UE. – Tutaj nie chodzi tylko o politykę edukacyjną, ale o prawa człowieka. Nie możemy patrzeć miesiącami czy latami, jak nasze dzieci są językowo wykorzenione – mówił Rafał Bartek, podkreślając, że mniejszość niemiecka zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby zmienić tę decyzję. Jak dotąd jednak od wielu instytucji i organizacji, z którymi się skontaktowano, w tym na szczeblu UE, otrzymano niewiele konkretnych informacji zwrotnych.

 

FUEN-Kongress in Berlin
Foto: R. Bartek

 

Ostatecznie delegaci przyjęli rezolucję wzywającą polski rząd do poszanowania praw wszystkich mniejszości narodowych w równej mierze.

Więcej o kongresie w kolejnym wydaniu Wochenblatt.pl oraz już teraz na fuen.org

ru/FUEN

Show More