Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Międzypokoleniowo i innowacyjnie

Po czterech edycjach szkolenia podstawowego dla liderów grup młodzieżowych Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (DWPN) dostrzega potencjał drzemiący w absolwentach. Aby dać im możliwość dalszego rozwoju, ruszyła trzecia edycja proELOm. Jej motto: Łączymy pokolenia.

ProELOm to zaawansowane szkolenie dla liderów grup mniejszości niemieckiej. Jak sugeruje „pro” w nazwie, dotyczy ono dalszego rozwoju absolwentów ELOm. Rozszerzenie już zdobytej wiedzy i nowe kompetencje są głównymi celami szkolenia, dlatego młodzi liderzy mogą również liczyć na teoretyczne pogłębienie tematów związanych z zarządzaniem projektami.

Konkretne cele
ELOm nie byłby ELOmem bez praktycznej części szkolenia. Również w tej edycji młodzi ludzie muszą organizować projekty, ale tym razem chodzi ozrealizowanie konkretnego celu. – Podczas rozmowy z panem Bernardem Gaidą, przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń, na Festiwalu Młodzieży w 2019 r. zwrócił on uwagę, że w lokalnych strukturach mniejszości niemieckiej, czyli kołach DFK, brakuje młodych ludzi –wspomina Magdalena Prochota, mentorka projektu. – W tej edycji stawiamy na lokalną integrację młodych i starszych.

Teilnehmer der proELOm-Schulung haben zunächst Theorie auf dem Programm
Foto: Andrea Polański

Zadaniem uczestników było zrealizowanie projektów międzypokoleniowych. Młodzi liderzy wnoszą pomysły i w swoich inicjatywach w nowoczesny sposób zajmują się tożsamością, językiem i kulturą, czyli wartościami, które odgrywają ważną rolę w mniejszości niemieckiej. Dzięki temu ich projekty trafiają zarówno do starszego pokolenia, jak i do młodzieży.
Na pierwszym szkoleniu w Turawie, które odbyło się pod koniec maja, od razu przystąpiono do działania. Trenerzy nauczyli młodych ludzi wszystkiego, co powinni wiedzieć i umieć zrobić, aby realizować projekty międzypokoleniowe. Były zadania twórcze, wykłady, odgrywanie ról oraz warsztaty projektowe, podczas których trzy grupy opracowywały pomysły na swoje projekty.

Wymiana jest cenna
Jeden z projektów nosił nazwę „Mosty pokoleń” i odbywał się w Bieńkowicach w województwie śląskim. Celem było pokazanie, jak wiele jest podobieństw między ludźmi, dlatego też skupiono się na stworzeniu dialogu między kilkoma pokoleniami. Stworzono przestrzeń do wymiany pomysłów i doświadczeń, aby wszyscy mogli się czegoś od siebie nawzajem nauczyć. „Jak żyć szczęśliwie?”, „Jaka jest najpiękniejsza rzecz, która przytrafiła ci się w życiu?”, „Co jest dla ciebie najważniejsze w życiu?”, „Wyobraź sobie, że masz 16/60 lat. Co byś sobie powiedział?”. Pytania te stanowią wstęp do dyskusji.

– Myślę, że taka wymiana jest czymś bardzo cennym –mówi organizatorka Wiktoria Pilińska. – Ludzie często mówią, że młodzi i starzy się nie dogadują, ale poprzez ten projekt chcemy udowodnić, że jest inaczej. Dzięki dyskusjom mogliśmy wyraźnie zobaczyć, że zdecydowanie istnieje wspólna płaszczyzna i że spory można rozwiązywać za pomocą komunikacji.

Odkryj małą ojczyznę na rowerze
Z kolei w Oleśnie odbył się projekt międzypokoleniowy „Zusammen na kole”. Młodzi ludzie, seniorzy i rodziny z dziećmi spotkali się po południu w centrum przesiadkowym, aby wyruszyć na wycieczkę rowerową po okolicy. Pierwszym przystankiem był kościół św. Anny, gdzie administrator kościoła wygłosił pogadankę na temat historii tej XVI-wiecznej budowli. Trasa wiodła przez lasy i łąki wokół Olesna. Po prawie dwóch godzinach uczestnicy dotarli do celu –Wojciechowa, gdzie przyciągnął ich zapach grilla. Przed kolacją wszyscy mogli zagrać w gry. Projekt był wspierany przez spółdzielnię mleczarską w Oleśnie.

 

Danach setzen sie ihr Wissen in die Praxis um, wie hier beim Fahrradausflug.
Foto: Andrea Polański

 

Muzyka łączy
Trzeci projekt międzypokoleniowy „Pokolenie tańca” został zorganizowany w Suchym Borze koło Opola. Jak sama nazwa wskazuje, w centrum uwagi były taniec i muzyka. – Muzyka towarzyszy wszystkim z naszej grupy projektowej na co dzień, dlatego też wybraliśmy ją jako temat naszego projektu – wyjaśnia Marcin Niesłony i dodaje:– Muzyka łączy ludzi. W naszym projekcie chcieliśmy połączyć poprzez nią młodych i starszych. Postanowiliśmy skupić się na tańcu.
W ramach specjalnej prezentacji młodzi ludzie pokazali, jak rozwijały się popularne tańce od 1960 r. do dziś, a także przybliżyli popkulturę i modę poszczególnych dekad. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego tańca. Obecni na sali seniorzy pokazali młodzieży, jak tańczyli w czasach swojej młodości, a młodzież pokazała swoim babciom i dziadkom, jak wygląda współczesność.

– Nawet nie zauważyłam, że jest tak duża różnica wieku między nami starszymi a młodzieżą, bo tak dobrze się bawiliśmy –powiedziała seniorka Stefania Lysy. – Podobało mi się, że młodzi ludzie zadbali o to, abyśmy się zintegrowali, grając w gry i tańcząc razem. Tak zmotywowanych i otwartych młodych ludzi chciałoby się spotykać wszędzie. Chciałabym kiedyś powtórzyć taki wieczór.

Dumni z młodych liderów
Obecnie trwa piąta edycja ELOm i trzecia proELOm. W ciągu tych lat przeszkolono ponad 60 młodych ludzi. – W tej edycji proELOm jest również grupa projektowa, która pracuje nad bazą danych absolwentów. Jesteśmy dumni z młodych liderów, których wyszkoliliśmy w ciągu tych pięciu lat, i chcielibyśmy ich publicznie zaprezentować –mówi Magdalena Prochota. – O tym, że ELOm naprawdę robi różnicę, najlepiej świadczy fakt, że obecny zespół koordynacyjny składa się z trzech absolwentek.

Tymczasem w planach jest już proELOm 4. Idea łączenia pokoleń będzie nadal towarzyszyć programowi szkoleń, których uczestnicy będą zaangażowani w konsolidację miejsc spotkań w 2022 r.
Projekt jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Andrea Polański

Więcej o poszczególnych projektach uczestników ELOm można się dowiedzieć na Facebooku i Instagramie pod adresem @elementarz_elom

 

Show More