Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wednesday, January 26, 2022

„Georg Brüning – wybitny Europejczyk”

 

Koło DFK w Bytomiu we współpracy z dr Joanną Lusek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przygotowało film o nadburmistrzu tego miasta Georgu Brüningu, który w tym roku obchodziłby swoje 170. urodziny.

 

– Z tej okazji chcieliśmy upamiętnić człowieka, który z małego miasteczka Bytomia uczynił duże miasto na poziomie europejskim. Ponieważ Georg Brüning wniósł swój wkład w powstanie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, skontaktowaliśmy się z władzami muzeum i zaproponowaliśmy współpracę – mówi Markus Tylikowski, członek koła DFK w Bytomiu i współinicjator filmu.

Georg Brüning mit der Bürgermeisteramtskette.
Foto: Alois Metz (1869-1930)

Muzeum udostępniło materiały archiwalne, które zostały wykorzystane w filmie, a koło DFK w Bytomiu przeszukało Śląską Bibliotekę Cyfrową w poszukiwaniu informacji prasowych opisujących działalność Georga Brüninga. Pozytywnie o nadburmistrzu pisały nie tylko niemieckojęzyczne czasopisma, takie jak „Ostdeutsche Morgenpost” czy „Der Oberschlesische Wanderer”, lecz także polski „Katolik”. Georg Brüning, pochodzący z Westfalii, został w marcu 1892 r. nadburmistrzem Bytomia na kolejne 36 lat, tu też go pochowano w 1932 r. Za jego kadencji Bytom został zelektryfikowany, otrzymał bieżącą wodę, kanalizację, wybrukowano wiele ulic, powstały budynki takie jak szkoły, teatr (dziś Opera Śląska) czy ogród zoologiczny. W 2015 r. z inicjatywy bytomskiego DFK plac przed ratuszem został nazwany imieniem Georga Brüninga.

 

Die erste Premiere des Films fand im September im Sittz des DFK Beuthen statt.
Foto: Joachim Makowski

Druga premiera dwujęzycznego filmu odbędzie się w niedzielę 10 października o godz. 15.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu przy ul. Korfantego 34. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, po projekcji przewidziana jest dyskusja z pomysłodawcami filmu.

 

Manuela Leibig

 

Show More