Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Thursday, May 26, 2022

Obraziłbym rodziców

Narodowy Spis Powszechny trwa do końca września. Do tego czasu wszyscy mieszkańcy Polski powinni dokonać samospisu lub odpowiedzieć na pytania stawiane przez rachmistrzów. Mniejszości narodowe i etniczne w ramach promocji spisu podkreślają wagę deklaracji narodowościowej. W Koszalinie społeczności mniejszościowe wspólnie zaprosiły swoich członków i sympatyków do udziału w spisie powszechnym.

 

Na konferencję prasową zaprosili przedstawiciele mniejszości: ukraińskiej, romskiej, niemieckiej, żydowskiej i społeczności kaszubskiej. – Naszym celem jest przede wszystkim to, aby przekonać przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, by dokonali do 30 września spisu internetowego i przyznawali się do swojej narodowości – powiedział przewodniczący Zarządu Oddziału Związku Ukraińców w Koszalinie Roman Biłas. – To różnorodność tworzy każde społeczeństwo – wspomniał Albin Majakowski, reprezentant mniejszości żydowskiej. – Chcemy razem tworzyć Polskę, chcemy razem tworzyć społeczność – dodał.

 

Nie bać się

 

Peter Jeske, Chef der deutschen Minderheit in Köslin
Foto: R.Urban

 

O tym, jak w przeszłości wyglądała deklaracja narodowościowa w spisach powszechnych, przypomniał Peter Jeske, przewodniczący koszalińskiej mniejszości niemieckiej. – W poprzednich spisach nie każdy chciał się przyznawać do swojej narodowości, co spowodowane było może jeszcze strachem. Ale czasy się zmieniają i udało nam się dotrzeć do ludzi z przekazem, że obywatelstw można mieć kilka, a narodowość jedną. Ja jestem Niemcem i nim będę. Gdybym nie przyznał się do swojej narodowości, to by oznaczało, że obrażam swoich rodziców – podkreślał.

Jego organizacja mniejszości niemieckiej „Pomerania” od początku spisu aktywnie wspierała członków w wypełnianiu ankiety. – Nie tylko rozprowadzaliśmy ulotki i inne materiały informacyjne przygotowywane zarówno przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń, jak i Główny Urząd Statystyczny. Jeździliśmy również do naszych członków i pomagaliśmy im w samospisie. Tak udało nam się wesprzeć ok. 18 osób. Proponowaliśmy również dyżury w naszym koszalińskim biurze, a teraz zmieniliśmy działanie i telefonicznie wspieramy osoby potrzebujące pomocy. W ten sposób do końca lipca pomogliśmy kolejnym 29 osobom. Nie czekamy więc biernie na koniec spisu i podanie jego wyników – mówi Peter Jeske.

 

Wspólny apel

 

Auf den gemeinsamen Bannern der nationalen und ethnischen Minderheiten vertritt der Abgeordnete Ryszard Galla die Deutschen.
Foto: privat

 

Aby dodać swoim członkom animuszu do swobodnego deklarowania swojej narodowości, mniejszości w Koszalinie, podobnie jak i w poprzednim spisie, zwarły szyki i nie tylko podczas konferencji prasowej wydały wspólny apel. Zaistniały także na siedmiu banerach ustawionych w różnych częściach miasta. – Widoczni są na nich przedstawiciele różnych mniejszości, których łączy polskie obywatelstwo i narodowościowa różnorodność – mówi Peter Jeske i ma nadzieję, że przez tę akcję promocyjną jeszcze więcej ludzi zastanowi się nad swoim pochodzeniem i bez strachu zadeklaruje narodowość inną niż polska.

Rudolf Urban

Show More