Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Ograniczenia zagrażające tożsamości“

Po tym, jak w połowie maja grupa parlamentarna CDU/CSU w niemieckim Bundestagu skierowała zapytanie o sytuację mniejszości niemieckiej w Polsce, dostępne są już odpowiedzi rządu federalnego. Mowa jest w nich o „dyskryminacji” i „znacznych ograniczeniach”, ale także o „wymianie” i sygnałach „ogólnej gotowości do kompromisu” ze strony polskiego rządu.

Odpowiedzi na dziewięć pytań zostały sporządzone przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych w imieniu rządu federalnego. Podczas gdy stosunki polsko-niemieckie są na wstępie postrzegane jako „sieć bliskich kontaktów politycznych, gospodarczych i społecznych”, a mniejszość niemiecka w Polsce oraz ludność polskiego pochodzenia w Niemczech są uznawane za pełniące „ważne funkcje pomostowe w społeczeństwie”, autorzy zajmują się również aktualnymi wyzwaniami: „Trudna sytuacja mniejszości niemieckiej w Polsce przejawia się w okazjonalnej otwartej wrogości ze strony nacjonalistycznych polityków i agitacji w Internecie, a także w inicjatywach polskiego Ministerstwa Edukacji, które dąży do drastycznego ograniczenia środków państwowych i zredukowania nauczania języka niemieckiego jako języka ojczystego do absolutnego minimum, by zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na nauczanie języka niemieckiego dla Polonii” – czytamy we wstępnej wersji druku Bundestagu 20/2272 z dnia 10 czerwca 2022 r.

„Zmniejszenie funduszy stanowi dyskryminację“
W odniesieniu do uchwalonych przez Sejm w styczniu tego roku cięć środków finansowych na nauczanie języków mniejszości oraz planowanego zmniejszenia tygodniowego wymiaru godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w polskich szkołach rząd federalny stwierdza: „W ocenie rządu federalnego przepisy te stanowią znaczne ograniczenia, które są postrzegane przez mniejszość niemiecką jako zagrażające jej tożsamości. Rząd federalny podziela tę ocenę”.

W opinii rządu federalnego „planowane ograniczenie nauczania języka ojczystego dla mniejszości niemieckiej od 1 września 2022 r.” byłoby również „niezgodne z celami [odpowiednich] traktatów międzynarodowych, jak również polskiej ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, [które] przewidują umożliwienie mniejszości niemieckiej wszechstronnego nauczania języka ojczystego”.

W dalszej części uwag stwierdzono: „Na podstawie faktów znanych rządowi federalnemu rząd federalny uważa, że zmniejszenie środków stanowi dyskryminację, ponieważ cięcia mają dotyczyć tylko mniejszości niemieckiej”.

„Strona polska zapowiedziała ogólną gotowość do kompromisu”
Na pytanie grupy parlamentarnej CDU/CSU, jak rząd federalny zareagował na powyższe wydarzenia, rząd odpowiedział: „Rząd federalny wielokrotnie poruszał ze stroną polską na różnych szczeblach kwestię cięć finansowych”. Na przykład ambasada Niemiec w Warszawie „dąży do dialogu ze stroną polską – w szczególności z ministrem edukacji [Przemysławem] Czarnkiem osobiście – od czasu pierwszego czytania ustawy budżetowej w polskim Sejmie”.

Dalej czytamy: „Mimo licznych próśb o wspólną dyskusję nie udało się doprowadzić do spotkania z ministrem edukacji, jednak w dniu 28 kwietnia 2022 r. doszło do rozmowy wysłannika ambasady Niemiec w Warszawie z sekretarzami stanu w polskim Ministerstwie Edukacji Tomaszem Rzymkowskim i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Błażejem Pobożym, z udziałem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i przedstawicieli mniejszości niemieckiej. W tej rozmowie strona polska zapowiedziała ogólną gotowość do kompromisu”.

ln

Z odpowiedziami rządu federalnego na zapytanie grupy parlamentarnej CDU/CSU można zapoznać się pod następującym linkiem: https://dserver.bundestag.de/btd/20/022/2002272.pdf

Titelfoto: Jörg Braukmann/wikimedia.org

Show More