Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Podsumowanie roku #2: Koronawirus

W drugiej części naszego podsumowania roku spoglądamy na to, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na życie nie tylko w mniejszości niemieckiej.

 

Aktywni pomimo koronawirusa

Wiele rzeczy w tym roku mogło odbyć się tylko w internecie – również konkurs „Superstar”.
Foto: TSKN

Wprowadzony w marcu lockdown z powodu pandemii koronawirusa doprowadził do zastoju w życiu publicznym, a ograniczenia były znoszone bardzo powoli, co zmusiło również mniejszość niemiecką do zmiany spojrzenia na własną działalność. Jednak przejście do trybu online przebiegło pomyślnie.

Niezależnie od tego, czy mówimy o organizacjach mniejszości niemieckiej na Śląsku, Warmii i Mazurach czy w innych regionach Polski – wszystkie one musiały w tym roku przestawić swoją działalność na inne tory. Niektóre projekty kulturalne i edukacyjne zostały odłożone na czas nieokreślony, w innych zmieniono koncepcję i odbywały się tylko online. Tak było na przykład w Opolu w przypadku konkursu „Młodzież recytuje poezję” czy konkursu wiedzy o mniejszości niemieckiej. Tradycyjne Dni Kultury Niemieckiej w Opolu też wprawdzie się odbyły, aczkolwiek większość imprez była dostępna tylko dla niewielkiego grona zainteresowanych, reszta musiała zadowolić się transmisją w internecie.

Ograniczenia w kontaktach dodały wszakże wiatru w żagle niektórym projektom. Na przykład wykłady i warsztaty w ramach inicjatywy Lernraum.pl odkąd odbywają się tylko online nie ograniczają się już do konkretnej grupy uczestników z jednego miejsca, lecz są otwarte dla wszystkich, którzy są zainteresowani tym konkretnym tematem.

Nowa forma działalności mniejszości zapewne pozostanie zachowana na przestrzeni najbliższych miesięcy.


 

Pomoc dla i od seniorów

Maseczki szyto m.in. w Klubie Seniora w Zdzieszowicach.
Foto: facebook.com

Rok koronawirusa był szczególnie trudny dla ludzi starszych, ponieważ zaliczają się do grup ryzyka, mieli oni głównie pozostawać w domu i mieć jak najmniej bezpośredniego kontaktu z innymi. Dlatego też mniejszość niemiecka o nich myślała, ale i seniorzy łączyli swoje siły w udzielaniu pomocy.

Projekt „Opolski Senior” powołany do życia przez opolski TSKN i jego partnerów w decydujący sposób przyczynił się do wsparcia osób starszych zwłaszcza na terenach wiejskich. Pomocą służyła bowiem nie tylko infolinia obsługiwana przez psychologów, lecz także liderzy klubów seniorów powstałych w ramach projektu, którzy np. robili seniorom zakupy albo po prostu zadzwonili do nich, żeby zapytać, jak się czują. W niektórych miejscowościach jednak sami seniorzy również byli aktywni, szyjąc maseczki, szczególnie na początku pandemii. W sumie w 20 klubach seniorów wykonano ponad 5000 maseczek.

Maseczki szyli również członkowie Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, który zainicjował też akcję „Młodzi pomagają starszym”, aby zachęcić swoich członków do wspierania seniorów. W ten sposób wzajemna pomoc w organizacjach mniejszości niemieckiej oraz w ramach ich działalności była w tym roku szczególnie widoczna.


 

Grenzen dicht!

Monatelang war die Grenze dicht. Foto: Andreas Vogel/ wikimedia commons

Die Corona-Pandemie führte europaweit zu Grenzschließungen. Für die Wirtschaft, aber auch für die zwischenmenschlichen Kontakte, waren diese Wochen des Lockdowns eine Zeit der Ungewissheit.

Ab Mitte März dieses Jahres bis zum 15. Juni waren die Außengrenzen Polens, wie auch anderer Staaten dicht, alles wegen des Coronavirus, dessen Ausbreitung damit verhindert werden sollte. Die geschlossenen Grenzen bedeuteten für viele Firmen Probleme, ebenso für Berufspendler. Besonders laut war es in dieser Zeit um Grenzlandbewohner, die in einem Land leben im anderen arbeiten. So bedeutete die Situation für viele Mediziner, dass sie entweder zu Hause geblieben waren oder sich für die Arbeit und ein Leben im Hotel entschieden haben. Daneben traf die Grenzschließung auch viele Bewohner Oberschlesiens, die ebenfalls als Pendler in unterschiedlichen Firmen deutschlandweit arbeiten und normalerweise an Wochenenden ihre Familien besuchen würden.

Ähnlich wie auch jetzt zu Weihnachten, machten die geschlossenen Grenzen im Frühjahr die zwischenmenschlichen, familiären Kontakte unmöglich. Besuche aus Deutschland konnte es damals nicht geben, auch innerhalb Polens sollten Familientreffen, sogar im engeren Kreis, vermieden werden. Die Pandemie hat das soziale Miteinander auf den Kopf gestellt.


 

Pomoc z Niemiec

Z pomocy z Saksonii cieszyło się województwo dolnośląskie.
Fot. UMWDS

W czasie epidemii koronawirusa wzajemne wsparcie stało się bardzo ważne. Takie wsparcie zaoferowały swoim polskim partnerom niemieckie landy, a w czasie drugiej fali epidemii – prezydent Niemiec.

Partnerstwa między województwami i landami rozwijały się w minionych latach na różnych płaszczyznach bardzo pozytywnie. W niektórych przypadkach współpracę koordynują specjalnie do tego powołane instytucje, utrzymywane są biura łącznikowe. Pandemia koronawirusa wskazała obok dotychczasowej współpracy gospodarczej, kulturalnej i młodzieżowej na kolejny ważny obszar: wsparcie w czasach kryzysowych.

Już w pierwszej połowie roku niemieckie landy wsparły swoich partnerów w walce z wirusem. I tak np. saksońskie laboratoria badały próbki pobrane od personelu medycznego z Dolnego Śląska na obecność koronawirusa, a wschodnioniemiecki land przekazał 1000 kombinezonów i 2000 maseczek swoim partnerom nad Odrą.

W październiku prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaoferował w liście do prezydenta Andrzeja Dudy kolejną pomoc dla Polski. Nie została ona wyrażona konkretnymi danymi, ale miała być zaproszeniem do zacieśnienia współpracy w czasie pandemii. Strona Polska jednak uznała, iż pomoc nie jest w tej sytuacji potrzebna, choć innego zdania były właśnie regionalne samorządy, które na własną rękę prowadziły rozmowy ze swoimi partnerami o możliwości wsparcia. O wsparcie z Niemiec zabiegały m.in. samorządy wojewódzkie Mazowsza, Lubuskiego, Dolnego Śląska i Opola.

Ru

Show More