Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Thursday, August 18, 2022

Joachim Halupczok – Wyjątkowy talent w kolarstwie

 

 

W jego rodzinnej miejscowości Niwki, małej wiosce pośrodku lasów w gminie Chrząstowice, Joachimowi Halupczokowi wystawiono pomnik. Jest to brązowy posąg przedstawiający utytułowanego kolarza na jego ulubionym środku transportu, czyli rowerze.

 

 

Ów wyjątkowy talent kolarski urodził się 3 czerwca 1968 roku. Już jako nastolatek Halupczok dominował w kategoriach juniorskich w całym kraju. W 1987 roku zdobył aż trzy złote medale na kolarskich mistrzostwach Polski. W wyścigu szosowym, wyścigu na torze i wyścigu przełajowym Achim, jak nazywali go przyjaciele i rodzina, wyszedł zwycięsko z tych wszystkich zawodów. Zaledwie rok później stanął na podium ze swoją drużyną na igrzyskach olimpijskich w Seulu, gdzie polscy kolarze zdobyli srebrny medal w wyścigu drużynowym na dystansie 100 kilometrów. Potem były kolejne sukcesy: w 1989 roku Halupczok został mistrzem Polski w wyścigu szosowym, a później, w Chambéry we Francji – mistrzem świata amatorów w wyścigu indywidualnym. Następnie Halupczok przeszedł na kolarstwo profesjonalne.

 

Jego karierę przerwało rozpoznanie arytmii serca. Wciąż jeszcze wsiadał na rower, lecz nie zdołał już nawiązać do swoich wielkich sukcesów. Lekarze poradzili mu, aby unikał wysiłku i prowadził spokojne życie. Jednak Achim nie wyobrażał sobie życia bez sportu. 5 lutego 1994 roku zemdlał podczas meczu piłki nożnej w Opolu. Zmarł w wieku 26 lat w drodze do szpitala.

Od 1994 roku najwyższa klasyfikacja górska w „Tour de Pologne” poświęcona jest Joachimowi Halupczokowi, a w Opolu jego imię nosi jeden z mostów.

 

Anna Durecka

 

 

Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl

Show More