Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Wyspa chłodu” już działa

W stolicy Republiki Federalnej Niemiec od dawna istnieje dobrze zorganizowana zimowa pomoc. Coraz częściej jednak potrzebujący szukają pomocy i schronienia latem, podczas coraz większych upałów nawiedzających Europę Środkową, i otrzymują ją w Berlinie. Prysznic, napoje, pomieszczenia, w których można się schronić przed upałem, oraz doradztwo – to wszystko oferuje pierwsza w tym mieście „wyspa chłodu”.

Otwarto ją w minionym tygodniu przy Kurmärkische Straße w dzielnicy Schöneberg. Z placówki cieszą się nie tylko potrzebujący, ale także okoliczni mieszkańcy. Poza tym dotychczasowy brak publicznych toalet, z których mogliby skorzystać bezdomni, dawał się wszystkim już mocno we znaki. Do tego okolica ta znana jest z problemu prostytucji. Kiedy Katja Kipping, berlińska senator do spraw społecznych, dotarła do placówki, by ją oficjalnie otworzyć, zobaczyła, że już pierwsza kobieta śpi w jednym z pokoi, co ją uspokoiło. 

Die Bewohner der deutschen Hauptstadt haben bereits ihre Kühlinsel, werden andere Städte nachziehen?
Foto: Harald Krichel

Otwarta przez cały tydzień

– Nie ulega wątpliwości, że wiele kobiet jest szczęśliwych. Szczęśliwych z tego powodu, że mogą schronić się tu przed upałem, bo w lecie wolą spędzać noce na ulicy – mówi Janette Werner, kierowniczka berlińskiej „wysypy chłodu”. Jej zdaniem tylko wtedy, gdy kobiety odzyskają spokój i nabiorą zaufania, stają się otwarte na rozmowy doradcze i dają się namówić na skorzystanie z pomocy. – Tak niestety w wielu wypadkach nie jest, ponieważ wiele z nich to ofiary przymusowej prostytucji – mówi Janette Werner. Berlińska „wyspa chłodu” otwarta jest przez cały tydzień. Z pomocy, w godzinach od 10.00 do 20.00, może skorzystać do 30 osób. Mogą one tutaj wziąć prysznic i odpocząć. Otrzymają również jedzenie i napoje, a także odzież, letnie śpiwory i środki chroniące przed upałem. Należy podkreślić, że dla osób zainfekowanych koronawirusem lub z problemami psychicznymi przygotowano pojedyncze pokoje, co dodaje pewności w korzystaniu z tej placówki przez osoby zdrowe. 

Bezdomni bezpieczniejsi

Wszyscy chętni mogą skorzystać z pomieszczeń dla kobiet, mężczyzn albo, jak zechcą, z pokoi mieszanych. Do dyspozycji potrzebujących oprócz prysznica znajdującego się w budynku jest także prysznic mobilny, który przyjeżdża przed placówkę trzy razy w tygodniu. Berlińska senator Katja Kipping zachęca mieszkańców stolicy Niemiec, aby dzwonili na numer alarmowy, gdy widzą, że bezdomni zasypiają w upalne dni na słońcu lub kiedy potrzebują pomocy. – Należy pamiętać, że udar cieplny może zagrażać życiu – podkreślała senator podczas otwarcia „wyspy chłodu”. Warto podkreślić również, że władze Berlina wsparły przedsięwzięcie kwotą w wysokości 100 tys. euro. Na razie jednak jest to projekt pilotażowy, który będzie realizowany do końca września bieżącego roku. Jeśli zda egzamin, to najprawdopodobniej podobnych „wysp chłodu” przybędzie, nie tylko w Berlinie, ale także w innych miastach Republiki Federalnej Niemiec.

Johann Engel

Show More