Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Sunday, November 28, 2021

Przyznano Medal Lehndorffa

Zamek w Sztynorcie jest szczególnym miejscem na Mazurach – symbolizuje długą historię wschodniopruskiej rodziny szlacheckiej von Lehndorff, był świadkiem oporu przeciwko Hitlerowi, ale jednocześnie służył jako schronienie dla prominentnych nazistów i przez wiele lat stanowił siedzibę rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Jako w centrum kulturalnym regionu, 18 sierpnia odbyło się tu Lato Kulturalne Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku.

Tematem przewodnim była książka „Doppelleben” autorstwa Antje Vollmer, z której fragmenty zaprezentowali sopranistka Willa Weber i aktor Michael Mendl. Książka byłej wiceprzewodniczącej Bundestagu ukazuje życie rodziny von Lehndorff, której głowa Heinrich należał do antyhitlerowskiego ruchu oporu i z tego powodu został stracony w Berlinie.

W ramach Lata Kulturalnego po raz pierwszy przyznano Medal Lehndorffa za szczególne zasługi dla zachowania historii zamku w Sztynorcie, za upamiętnienie Heinricha von Lehndorffa, jego losów i losów jego rodziny oraz za zasługi dla wspierania współpracy polsko-niemieckiej. Pierwszymi laureatami nagrody byli sama Antje Vollmer oraz były ambasador Polski w Niemczech Janusz Reiter.

W Lecie Kulturalnym uczestniczyli również ambasador Niemiec w Warszawie Arndt Freytag von Loringhoven oraz przedstawiciele rodziny von Lehndorff.

ru

 

Więcej o zamku w Sztynorcie tutaj:

 

Pałac Lehndorffów – centrum dialogu polsko-niemieckiego

Show More