Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Mniejszości są petentami”

Członkowie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych dyskutowali o audycjach mniejszościowych w mediach publicznych. Powodem była coroczna informacja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o tych audycjach.

 

Z informacji wynika, że w minionym roku w 6 regionalnych rozgłośniach TVP i 11 stacjach radiowych emitowano audycje dla mniejszości. Łączny koszt wszystkich produkcji to 3.882.000PLN, przy czym audycje radiowe były w całości finansowane z abonamentu, zaś programy TV częściowo również z własnych środków. Jednak nie te suche informacje, które, jak podkreślił poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, powtarzają się corocznie, ale widoczny brak wzrostu ilości audycji oraz czasu antenowego dla i o mniejszościach narodowych i etnicznych w mediach publicznych był punktem odniesienia dla późniejszej dyskusji.

 

Für die Minderheiten entstehen in 11 Radiostationen Programme
Foto: Archiv

 

Autonomia programowa

Poseł Galla w szczególności odniósł się do zapisu, iż stan niezmieniający się praktycznie od lat jest pewną stałą pomiędzy potrzebami mniejszości a możliwościami nadawców publicznych. – Możliwości są słabe, jak widać, bo potrzeby są dużo większe. Czy to, co dają nam media publiczne, jest na tyle wystarczające, że nie ma większych potrzeb ze strony mniejszości narodowych i etnicznych? – pytał Ryszard Galla. Ostatecznie jednak w odpowiedzi przedstawiciel Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jarosław Firlej zasłaniał się autonomią programową dyrektorów i prezesów regionalnych mediów publicznych.
Dla dra Grzegorza Kuprianowicza z mniejszości ukraińskiej i współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości właśnie ta całkowita autonomia mediów bez jakichkolwiek procedur dla mniejszości prowadzi do tego, że o programach dla tych społeczności ostatecznie decydują pojedyncze osoby. – Mniejszości stają się petentami w biurach dyrektorów i prezesów. Możemy prosić i wnioskować o przyznanie czasu antenowego lub produkcję programów dla mniejszości, ale ostatecznie nie wiemy, czy i o jakie środki media regionalne aplikują w KRRiT z przeznaczeniem na programy dla mniejszości – mówił Grzegorz Kuprianowicz.

 

Wymowna nieobecność
O zmniejszające się kwoty na audycje mniejszościowe w Radio Opole i całkowity brak takich wydatków w TVP Opole w minionym roku pytał również poseł Ryszard Galla, nie mógł jednak otrzymać odpowiedzi, gdyż, jak sam zauważył, od lat na posiedzeniach tej sejmowej komisji poświęconych mediom właśnie ich przedstawicieli brakuje. Może to oznaczać, że dla mediów regionalnych, w których audycje są emitowane, stanowią one margines. Ale brak choćby odpowiedzi na zaproszenie dla Ryszarda Galli jest lekceważeniem parlamentu.

 

Rudolf Urban

Show More