Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wednesday, August 10, 2022

Nowa/stara szkoła w Opolu-Malinie

Dla szkoły stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu-Malinie było to szczególne rozpoczęcie roku szkolnego, bo dokładnie 1 września zostały uroczyście otwarte nowe pomieszczenia.

 

Przebudowa była konieczna, mówi dr Małgorzata Wysdak, prezes stowarzyszenia Vereins Pro Liberis Silesiae: – Zostaliśmy do przebudowy zmuszeni wprowadzoną reformą szkolnictwa w 2017r. Szkoła podstawowa została wtedy wydłużona z sześciu do ośmiu lat, a my nie posiadaliśmy wystarczającej liczby pomieszczeń. Musieliśmy więc podjąć się rozbudowy, albo zdecydować o zamknięciu szkoły.

 

Stary budynek szkoły w Opolu-Malinie został zachowany, dobudowano za to nową część. – Dzięki przebudowie mamy o 1000mk. więcej powierzchni – cieszy się Małgorzata Wysdak. Nowa część z wielkimi oknami ma ułatwić dzieciom kontakt z przyrodą.

 

 

Beata Rimpler, nauczycielka języka niemieckiego, cieszy się na rozpoczynający się rok szkolny w nowych pomieszczeniach. – Mamy teraz klasy do nauki chemii, fizyki, świetlicę, szatnię i nowe pomieszczenia klasowe. Także w starym budynku wykonany został remont i dodatkowo otrzymaliśmy nowe materiały dydaktyczne – wymienia nauczycielka.

 

W szkole stowarzyszeniowej Pro Liberis Silesiae w Opolu-Malinie będzie się teraz uczyć ponad 100 dzieci. Środki na przebudowę budynku pochodzą z Federalnego Ministerstwa Spra Wewnętrznych poprzez Związek Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.

 

es/ml

 

 

Show More