Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niemiecki na czacie

 

W czasie pandemii działalność kulturalna i edukacyjna wielu organizacji przeniosła się do internetu. Nie inaczej jest również w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim. Jednym z przedsięwzięć, które niedawno miało swoją premierę online, jest kurs języka niemieckiego, tradycyjnie już organizowany przez opolski TSKN.

 

Dominika Bartek cieszy się, że wszyscy kursanci są zadowoleni z kursów online.
Foto: prywatne

 

– Mieliśmy pewne obawy co do tego, czy osobom, które zgłosiły już wcześniej chęć udziału w naszym kursie, będzie odpowiadała taka jego forma. Ale zostaliśmy mile zaskoczeni. Nie tylko ci, którzy się zgłosili, wyrazili zgodę, ale jeszcze doszły nowe osoby, które chciały wziąć udział w kursie – mówi Dominika Bartek, koordynatorka kursów w TSKN.

 

 

Nawet starsi dają radę

TSKN zdecydował się na otwarcie dwóch kursów języka niemieckiego online, jednego dla początkujących, a drugiego dla średnio zaawansowanych. W każdej z grup bierze udział po 10 kursantów. – Kursy odbywają się za pomocą platformy Microsoft Team. Kursanci oraz nauczyciel logują się o umówionej porze na tej platformie i za pomocą czatu i kamerki ze sobą rozmawiają. Jedna z nauczycielek przyjęła już taki plan działania, że będzie kursantom prędzej wysyłała zadania czy jakieś zagadnienia, czytanki. Uczestnicy kursu będą sobie to drukować albo przygotowywać na laptopie i potem podczas zajęć z tymi materiałami pracować – wyjaśnia Dominika Bartek. Kursy prowadzą dwie nauczycielki: Urszula Mazur (grupa początkująca) i Katarzyna Wieszołek (grupa średnio zaawansowana). Pierwsze zajęcia organizacyjne odbyły się dwa tygodnie temu. Grupy będą się prawdopodobnie łączyć raz, dwa razy w tygodniu. Wśród uczestników są ludzie w wieku od 20 do 30 lat, ale jest też kilka osób starszych. – Ten fakt bardzo nas cieszy. Obawialiśmy się, czy wszyscy poradzą sobie technicznie, z obsługą komputera. Ale nawet starsze osoby doskonale sobie poradziły i są po tych pierwszych zajęciach bardzo zadowolone. Zresztą była możliwość pomocy ze strony naszego informatyka, który wspierał radą, ale generalnie wszyscy dali sobie radę. Ta platforma nie jest zbyt skomplikowana – mówi Dominika Bartek.

 

 

Widzą się i słyszą

Sam program kursów się nie zmienił. Dla kursantów ma jednak spore znaczenie, że uczą się z domu. Z jednej strony to duża wygoda – nie trzeba przecież nigdzie dojeżdżać. – Ale dla niektórych też jest ważne właśnie to, że mogą ruszyć się z domu, spotkać się z innymi osobami, osobiście porozmawiać twarz w twarz w języku niemieckim. Przez internet to na pewno nie to samo. Ale mamy takie czasy, jakie mamy i to jest najlepsze możliwe rozwiązanie. Nauczycielki na pewno będą się starały przeprowadzić ten kurs w podobnej formie co stacjonarny. Kursanci mają możliwość rozmowy ze sobą i prowadzącą, widzą się. Nauczycielka może nawet przechwycić swój ekran i wysłać kursantom – wyjaśnia Dominika Bartek.
Kurs obejmuje 24 godziny lekcyjne. W zależności od tego, jak często uczestnicy będą się łączyć, tak długo kurs będzie trwał. Na koniec uczestnicy dostaną oczywiście certyfikat potwierdzający umiejętności nabyte podczas kursu. Kurs jest finansowany przez Konsulat Niemiec w Opolu.

 

Anna Durecka

 

Show More