Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niespodzianka przyjechała z Ansbach

„Saga” na scenie.

Zespół Tańca Regionalnego „Saga” otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Przyjaciół Księcia Albrechta z Ansbach w Bawarii. Za budowanie porozumienia między narodami.

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Księcia Albrechta nagrodę im. Księcia Albrechta ufundowało pierwszy raz. To nagroda pieniężna – 1500 euro. Zespół do tej nagrody zgłosił w tajemnicy Christian von der Groeben, przewodniczący Wspólnoty Byłych Mieszkańców Powiatu Bartoszyckiego.

 

– To dla nas wielka i bardzo miła niespodzianka. Nie wiedzieliśmy o niej. Nagrodę przeznaczymy na organizację warsztatów tanecznych – mówi Danuta Niewęgłowska, kierowniczka „Sagi”.

 

Za co dokładnie stowarzyszenie nagrodziło „Sagę”? „Wasza wspaniała grupa taneczna Saga wnosi w serca waszej publiczności radość i kulturę. Jako niemiecko-polska grupa tańca ludowego w szczególny sposób kontynuujecie tradycję naszego wielkiego syna Ansbach Albrechta, który jako książę w Prusach w latach 1525–1568 tak bardzo zbliżył Niemców i Polaków” – napisał w uzasadnieniu nagrody Peter Bräunlein, przewodniczący stowarzyszenia.

 

Dlaczego stowarzyszenie z Ansbach w Bawarii daje nagrodę zespołowi z dalekich Bartoszyc?

 

Ansbach liczy ponad 40 tys. mieszkańców. Leży ok. 50 km na zachód od Norymbergi. W 1490 r. urodził się tam Albrecht Hohenzollern, wielki mistrz zakonu krzyżackiego oraz pierwszy książę, który po sekularyzacji państwa zakonnego objął panowanie w Prusach. Książę Albrecht był synem księcia Fryderyka Hohenzollerna Starszego, margrabiego Brandenburgii, i Zofii Jagiellonki, siostry ówczesnego króla polskiego Zygmunta Starego, wnukiem ze strony matki polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka, prawnukiem króla Władysława Jagiełły. Jego pradziadkiem ze strony ojca był Albrecht II Habsburg – król Niemiec, Czech i Węgier. Książę Albrecht miał wielkie aspiracje polityczne. Podobno nawet marzył o tronie Polski, wtedy jednego z najsilniejszych państw w Europie. Wspierał reformację w Polsce, w tym także rozwój języka polskiego. Założył w Królewcu uniwersytet, na którym studiowało wielu Polaków i wielu pracowało naukowo. Książę Albrecht to najsławniejszy obywatel Ansbach. Stowarzyszenie mocno się stara, by nikt o tym nie zapomniał. W ubiegłym roku postawiło mu pomnik.

 

Początek „Sagi” to maj 1996 roku. Jej kierowniczką przez cały czas jest Danuta Niewęgłowska. Jej córka Dorota z członkini stała się instruktorką tańca. Obie zajmują się zespołem społecznie. W ciągu 20 lat zespół dał ponad 150 koncertów, w tym kilkanaście zagranicznych (Niemcy, Litwa, Rosja). Przewinęło się przez niego około 100 członków.

 

Tekst i fot. Lech Kryszałowicz

Show More