Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Planowanie pełną parą

10 września odbędzie się VII Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce, tradycyjnie we wrocławskiej Hali Stulecia. Organizatorzy zrzeszeni wokół Związku Niemieckich Stowarzyszeń są w trakcie planowania.

Właściwie festiwal miał się odbyć w zeszłym roku, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorom. – Odwołaliśmy go w odpowiednim czasie, ponieważ wiosną nie mogliśmy przewidzieć, jak sytuacja rozwinie się jesienią – mówi Monika Wittek, specjalistka ds. kultury w VdG. Na razie sytuacja jest jeszcze trochę niejasna, ale VdG ma nadzieję, że pandemia ustąpi i najważniejsze spotkanie Niemców w Polsce będzie mogło się odbyć.

Foto: Moderatoren des letzten Kulturfestivals waren Aneta Lissy-Kluczny und Norbert Rasch.
Foto: Marie Baumgarten

Tradycyjnie festiwal kultury rozpoczyna się uroczystą mszą świętą w katedrze wrocławskiej. – Kilka tygodni temu przewodniczący Bernard Gaida, dyrektor zarządzająca Maria Neumann i ja byliśmy u arcybiskupa wrocławskiego Józefa Kupnego, który zapewnił nas, że poprowadzi to nabożeństwo – mówi Monika Wittek i dodaje: – Wszystko zostało też uzgodnione z pracownikami Hali Stulecia i wszystkimi naszymi lokalnymi partnerami we Wrocławiu.

Festiwal może więc się odbyć. Teraz najważniejsze jest stworzenie programu kulturalnego, a za to odpowiada Aneta Lissy-Kluczny. – Oczywiście chcemy zaprezentować na scenie Hali Stulecia różne zespoły i solistów z szeregów mniejszości niemieckiej, aby pokazać, jak bogata jest kultura mniejszości. Powinna być więc muzyka ludowa, klasyczna i współczesna, coś dla każdego – mówi Aneta Lissy-Kluczny.

Obecnie opracowywany jest również program towarzyszący. Podobnie jak w przypadku poprzednich festiwali kultury będą stoiska poszczególnych organizacji, wystawy i dyskusje panelowe. – Ważne jest dla nas to, że chcemy to wszystko zaoferować nie tylko członkom mniejszości niemieckiej, lecz także naszym polskim przyjaciołom, sąsiadom i gościom, którzy przyjadą z zagranicy. Festiwal powinien być nie tylko dla nas samych, lecz zbliżać nas do większości – mówi Monika Wittek.

Poszczególne organizacje zostały już powiadomione i poproszone o podanie możliwej liczby uczestników z ich strony. W ostatnich latach do Hali Stulecia przybywało zawsze ponad pięć tysięcy osób. – To, czy osiągniemy tę liczbę, głównie z powodu pandemii koronawirusa jest dziś trudne do oszacowania. Ale serdecznie zapraszamy wszystkich do świętowania z nami kultury niemieckiej – mówi Monika Wittek.

Szczegóły dotyczące programu będą dostępne w najbliższych tygodniach. Zainteresowani mogą następnie zwrócić się do swoich lokalnych stowarzyszeń lub kół terenowych mniejszości niemieckiej.

Rudolf Urban

Show More