Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Podaruj sobie orzechy

Pistacje, czyli orzechy pistacjowe, to owoce rośliny, która występuje w klimacie umiarkowanym. Jadalne jednak są tylko nasiona ukryte w stwardniałej, gładkiej łupinie. Kiedy orzechy pistacjowe są dojrzałe, łupina pęka, dzięki czemu łatwo jest ją zdjąć i wyjąć znajdujące się w środku nasiono.

 

Pistacje były wykorzystywane już w medycynie ludowej.
Foto: unsplash

 

 

Drzewa pistacjowe rosną w USA, Grecji, we Włoszech, Indiach, Afganistanie, Pakistanie, a także w Iranie. Orzechy te od dawna miały zastosowanie w medycynie ludowej. Spożywano je przy bólach zębów oraz w chorobach wątroby lub w celu poprawy wzroku, gdyż luteina zawarta w pistacjach zapobiega utracie wzroku. Wykazano też, że skutecznie działają antynowotworowo i zmniejszają ryzyko pojawienia się guzów w organizmie.

 

 

Niezbędne witaminy i minerały

 

 

Warto też wiedzieć, że orzechy pistacjowe stanowią bardzo ważne i bogate źródło wielu witamin i minerałów. W skład pistacji wchodzą m.in. witaminy z grupy B6, C, A oraz E. Dostarczają także niezbędnych minerałów, potrzebnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Należą do nich wspomniany wcześniej fosfor i wapń oraz potas, żelazo, miedź, magnez i mangan. Bardzo ważnymi składnikami odżywczymi znajdującymi się w pistacjach są też: niacyna, kwas pantotenowy, ryboflawina, biotyna i tiamina. Występujący w pistacjach wapń i fosfor w formie fosforanu wpływają przede wszystkim na wzmocnienie kości. Dlatego również osoby, które mają problem z kruchością zębów powinny często spożywać pistacje. Należy też dodać, że zawarte w tych orzechach składniki poprawiają metabolizm, jak również mają wpływ na procesy enzymatyczne organizmu. Inne prozdrowotne właściwości pistacji to działanie antyoksydacyjne, a zawarty w nich błonnik wpływa bardzo korzystnie na pracę jelit i pomaga w utrzymaniu właściwej masy ciała. Pistacje pozytywnie działają również na nerwy i na zachowanie młodości, co zawdzięczają dużej ilości witaminy E, która odżywia skórę, poprawia jej wygląd, powodując spowolnienie starzenia się organizmu.

 

 

Kiedy należy sięgnąć po pistacje?

 

 

Medycyna ludowa po raz kolejny udowadnia, że należy się z nią liczyć i absolutnie nie wolno jej bagatelizować. Naukowe badania udowodniły bowiem, że nasze babcie słusznie zalecały spożywanie pistacji dla leczenia i łagodzenia przeróżnych dolegliwości. Warto zatem podarować sobie te orzechy, regularnie je spożywać, a najlepiej na stałe włączyć je do swojego menu. Takie działanie wpłynie bowiem niezwykle pozytywnie na opisane powyżej ważne kwestie zdrowotne, ale również na poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, dzięki niskiemu poziomowi indeksu glikemicznego pistacje mogą spożywać również osoby chore na cukrzycę. Poza tym warto wiedzieć, że witaminy z grupy B6 ukryte w pistacjach powodują, że osoba, która systematycznie spożywa pistacje, ma większą odporność na stres, jest spokojniejsza, a dzięki sporej zawartości żelaza orzechy te mogą znaleźć się w jadłospisie zawodników, którzy uprawiają sporty związane z wydolnością i wytrzymałością.

 

 

Karolina Świerc

Show More