Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Sunday, August 14, 2022

Muzyka nie tylko na święta

„Du bist meine Insel”, „Bitte hör nicht auf zu träumen” i „Himmelblaue Augen” to utwory, które znalazły się na nowej płycie wydanej przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. W ramach projektu „Promocja zespołów artystycznych mniejszości niemieckiej i ich dorobku kulturalnego” nakręcono też dwa teledyski.

 

– W sumie w ramach projektu nagrano pięć utworów, które znalazły się na płycie. Wykonujący je artyści to: Julia Ledwoch, Julia Chrobok, Vanessa Gonsior oraz zespoły Echo Krośnicy i Glogovia Brass – mówi Andrea Pownuk z TSKN. Już niebawem płyta będzie dostępna w biurze TSKN. Dodatkowo wyprodukowano też dwa teledyski: dla Julii Ledwoch i Echa Krośnicy. Wokalistka Julia Ledwoch jest bardzo zadowolona z efektu. – W dniu kręcenia teledysku było bardzo mroźno i sypał śnieg. To dodało całości wyjątkowej tajemniczej aury. Zmarzliśmy wszyscy, ale było warto. Utwór w warstwie tekstowej i muzycznej jest lekki i przyjemny w odbiorze. Chcieliśmy, by teledysk też taki był. Powstał więc nastrojowy klip z zimowymi akcentami – mówi artystka. Oba teledyski można obejrzeć na youtube’owym kanale TSKN. – Nagrania piosenek były realizowane w Lubrzy, w studiu VOX ART Natalii Rygiel, zaś jeden z teledysków mogliśmy nagrywać w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach, dzięki uprzejmości pani Róży Zgorzelskiej – podkreśla Andrea Pownuk.

 

Zespoły mniejszości wzięły udział w sesji zdjęciowej. Foto: A. Liszka

W ramach projektu odbyły się również sesje zdjęciowe z udziałem 16 artystów mniejszości niemieckiej. Autorem zdjęć jest Adam Liszka. – Zdjęcia z sesji będą wykorzystane do promocji zespołów na naszej stronie internetowej www.skgd.pl. Oczywiście zespoły również otrzymają zdjęcia do wykorzystania czy to na plakaty, czy na ich własne strony internetowe. Mamy w mniejszości niemieckiej tylu artystów i musimy się nimi chwalić, ponieważ wykonują wspaniałą pracę – mówi Andrea Pownuk. Dzięki akcji promocyjnej jest szansa na to, że o wokalistach i zespołach mniejszości usłyszą nie tylko jej członkowie, ale i inni mieszkańcy regionu.

Projekt „Promocja zespołów artystycznych mniejszości niemieckiej i ich dorobku kulturalnego” jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

A. Durecka

Show More