Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nasz sprzymierzeniec

Karczochy cenione są w wielu kuchniach świata. Warzywo to jako pierwsi docenili mieszkańcy krajów śródziemnomorskich, skąd pochodzi i gdzie już w starożytności było stosowane przede wszystkim jako naturalny, łatwo dostępny lek na problemy z trawieniem. Karczochy służyły także jako środek regulujący pracę wątroby i nerek.

Z kolei w XX w. naukowcy odkryli, czemu zawdzięczamy zbawienny wpływ karczochów na nasze zdrowie. Okazuje się zawdzięczamy go substancji o nazwie cynaryna. Według badaczy odpowiada ona za hamowanie syntezy cholesterolu w wątrobie, przyspiesza usuwanie trójglicerydów i cholesterolu wraz z żółcią oraz wspiera proces przemiany cholesterolu w kwasy żółciowe. Dzięki temu karczochy pozwalają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie oraz pomagają zapobiegać zmianom miażdżycowym, które najczęściej pojawiają się w tętnicach dużego układu krążenia.

Karczochy sprawdzą się też jako element diety odchudzającej, gdyż mają niską kaloryczność.
Foto: Healthy Living

Profilaktyka chorób nowotworowych
Cynaryna wspiera też leczenie schorzeń układu pokarmowego – zaburzeń trawienia czy zespołu jelita drażliwego. Przyczynia się również do regeneracji i poprawy ukrwienia wątroby. Karczochy zawierają także wiele antyoksydantów – kwercetynę, rutynę, antocyjany, kwas galusowy, luteolinę, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, sylimarynę oraz wymienioną już cynarynę. Stanowią one naturalną barierę dla wolnych rodników, dlatego są często polecane w ramach profilaktyki chorób nowotworowych. Za sprawą obecności antyoksydantów karczochy opóźniają również procesy starzenia, a przy tym mogą być też sprzymierzeńcami osób chorujących na cukrzycę. Zawierają one inulinę, która pomaga zachować prawidłowy poziom cukru we krwi. W karczochach znajdziemy też kwas chlorogenowy, który zwiększa tolerancję glukozy i ogranicza wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym. Warto przy tym wspomnieć, że warzywa te mają bardzo niski indeks glikemiczny. Sprawdzą się też jako element diety odchudzającej, gdyż mają niską kaloryczność, niskie stężenie tłuszczu i zawierają dużą błonnika. Dzięki temu sprzyjają redukcji masy ciała, ale…

Karczochy – właściwości kosmetyczne
Wspierające odchudzanie właściwości karczochów są także zasługą: cynaryny, która usprawnia procesy trawienne i przyspiesza metabolizm lipidów; inuliny – posiada zdolność wiązania dużych ilości wody, a następnie pęcznienia w żołądku, zapewniając uczucie sytości na długi czas; kwasu chlorogenowego, a więc antyoksydantu, który zmniejsza absorpcję cukrów w przewodzie pokarmowym oraz niacyny – czyli witaminy B3 uczestniczącej w procesie przemiany węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Wyciąg z karczochów jest również wykorzystywany jako składnik kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej. Zawarta w tych warzywach cynaryna wykazuje bowiem właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a witaminy z grupy B zapobiegają powstawaniu łojotoku skórnego. Ekstrakt z karczocha może być też składnikiem preparatów przeznaczonych do leczenia schorzeń dermatologicznych – egzemy, łuszczycy czy pokrzywki. Aby korzystać z dobroczynnych właściwości karczochów, możemy sięgnąć też po dostępne w aptekach suplementy diety. Łatwe do połknięcia kapsułki z wyciągiem z karczocha korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego i wspomagają usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.

Karolina Świerc

Show More