Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nie tylko przyprawa

Zdrowie: Właściwości lecznicze goździków
Goździki to przyprawa korzenna, którą wyróżnia charakterystyczny, intensywny aromat wzbogacający smak potraw. Ma ona również dobroczynny wpływ na stan zdrowia i naszego samopoczucia. Goździki zawierają m.in. eugenol, który wykazuje działanie znieczulające.


Dlatego w przypadku bólu zęba skutecznie działa żucie tej przyprawy lub przyłożenie do bolącego miejsca waty zamoczonej w olejku goździkowym. Co więcej, olejek może być stosowany miejscowo w stomatologii przed zrobieniem zastrzyku w dziąsło. Pacjenci zgodnie uznali, że dzięki temu ból jest znacznie mniejszy. Goździki mają też właściwości odkażające i są używane do produkcji preparatów na ząbkowanie u dzieci. Można je stosować również na afty i pleśniawki w jamie ustnej, aby przyspieszyć regenerację skóry.

 

Goździki spożywane w niewielkiej ilości wspierają produkcję insuliny i obniżają poziom cholesterolu.
Foto: Healthy Living

Świeży oddech
Wpływ goździków na oddech był znany w starożytności podczas panowania dynastii Han. Poddani przed spotkaniem z cesarzem musieli włożyć przyprawę do ust, aby zniwelować nieprzyjemny zapach. Była to skuteczna metoda, ponieważ goździki eliminują bakterie i przywracają świeży oddech. Można je traktować jako zdrowszy zamiennik gumy do żucia. Przyprawa ta jest także bardzo przydatna na ból głowy i można ją zastosować na kilka różnych sposobów. Już kilka kropli olejku goździkowego w kąpieli może zniwelować dolegliwości bólowe. Można nim też natrzeć skronie lub 1/4 łyżeczki zmielonych goździków wymieszać z jedną łyżeczką olejku cynamonowego i tak przygotowaną pastą następnie natrzeć czoło lub inne bolące miejsca. Olejek goździkowy rozgrzewa i pobudza krążenie, co jest jego dużą zaletą, ale lepiej zrezygnować z niego w przypadku nadciśnienia i migreny.

Na przeziębienie
Goździki wykazują też właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe, ułatwiając powrót do zdrowia w przypadku przeziębienia lub grypy. Przyprawa ta zmniejsza też ból gardła, kaszel i udrożnia zatkany nos. Herbata z goździkami w sezonie grypowym zdecydowanie pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Poza tym goździki spożywane w niewielkiej ilości wspierają produkcję insuliny i obniżają poziom cholesterolu. Stwierdzono także, że olejek goździkowy hamuje tworzenie grup nadtlenowych lipidów, które przyczyniają się do zawału serca, a goździkowy grzaniec ułatwia zasypianie i reguluje działanie układu nerwowego. Pozytywnie wpływa też na umysł i sprzyja regeneracji organizmu. Warto również wiedzieć, że goździki pozytywnie oddziałują na układ trawienny, redukują wzdęcia i łagodzą zgagę. Napar z 1–2 łyżeczek goździków zalany wrzątkiem i parzony pod przykryciem pomaga na ból brzucha i biegunkę. Należy go pić małymi porcjami, maksymalnie po 100 ml.

Zadbana skóra
Na uwagę zasługuje też to, że odrobina olejku goździkowego dodana do kąpieli wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, hamuje nadmierne wydzielanie potu i nieprzyjemny zapach ciała. Rozcieńczony olejek z goździków można wcierać w bolące miejsca w przypadku problemów reumatycznych kręgosłupa i stawów. Również spożywany doustnie napar łagodzi infekcje grzybicze skóry. Kończąc, należy dodać, że goździki mają słodki, gorzkawy i lekko pikantny smak oraz korzenny aromat. Dzięki temu nadają potrawom niepowtarzalnych walorów. Przyprawę można stosować do kompotów, win, sosów i owoców podczas wekowania. Świetnie komponuje się także z deserami, dziczyzną, wieprzowiną, baraniną i śledziami. Goździki wzmacniają również smak grzybów, szynki i rosołu. Mieloną przyprawę można dodać do pasztecików, farszu mięsnego, potraw rybnych, spaghetti, a nawet pizzy. To również charakterystyczny składnik ciast przygotowywanych w okresie świąt.

Karolina Świerc

Show More