Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niech nas nie zabraknie w Spisie Powszechnym!

Trwa Narodowy Spis Powszechny, w którym każdy mieszkaniec Polski musi się spisać. Organizacje Mniejszości Niemieckiej prowadzą kampanię zachęcającą do udziału w Spisie. Jednym z działań opolskiego TSKN są spoty, które swoim przekazem intrygują, a jednocześnie pokazują co może stracić województwo opolskie, gdy zabraknie społeczności Mniejszości Niemieckiej. O swoich działaniach w ramach spisu TSKN informował na dzisiejszej (28.04.) konferencji prasowej.

 

Już 4 maja 2021 swoją pracę rozpoczynają rachmistrze spisowi, którzy mogą zadzwonić lub przyjść do mieszkańców. Dlatego też Mniejszość Niemiecka zachęca, by nie czekać na rachmistrzów i do 3 maja spisać się drogą internetową. Jednocześnie zaapelowano do rachmistrzów, by na terenach zamieszkiwanych przez tę mniejszość, zwrócić szczególną uwagę na prawie intymne pytania, jakimi są pytania o narodowość.

 

Bilbordy o możliwości deklaracji narodowości niemieckiej pojawiły się np. w Lędzinach, czy przy krajowej drodze numer 45 na wysokości Większyc i Źlinic.
Foto: TSKN

 

Mniejszość Niemiecka także medialnie promuje deklarację narodowości niemieckiej. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) robi to np. poprzez kampanię informacyjną, w ramach której przygotowano 4 spoty, skłaniające do refleksji: co może się wydarzyć, jeżeli społeczność Mniejszości Niemieckiej nie zadeklaruje narodowości niemieckiej.

W ostatnim spocie TSKN skupia się na języku, a dokładniej nauczaniu języka niemieckiego. Brak jasnej deklaracji w spisie może spowodować, że nauczanie tego języka zniknie z wielu szkół. W pozostałych spotach pokazano możliwe skutki braku obecności Mniejszości Niemieckiej w województwie na poziomie infrastrukturalnym, gospodarczym oraz kulturalnym. Spoty uzupełniono o filmik instruktażowy, który stanowi pomoc w spisaniu się.

Poza spotami mniejszość stawia również na inne działania w internecie oraz bilbordy np. w Lędzinach, czy przy krajowej drodze numer 45 na wysokości Większyc i Źlinic. Lokalni liderzy kół DFK rozwiesili plakaty informujące o możliwości podania narodowości niemieckiej w spisie czy też przekazali w sumie 20 000 pakietów informacyjnych do rodzin społeczności Mniejszości Niemieckiej. Ponadto Koła DFK pomagają spisywać się zapraszając na specjalnie przygotowane dyżury, czy też pomagając spisać się chodząc od domu do domu.

 

O działaniach mniejszości niemieckiej w czasie spisu powszechnego informowała Joanna Hassa i Rafał Bartek.
Foto: TSKN

 

– GUS wielokrotnie zapewniał nas o anonimowości danych, utwierdza w tym ulotka przygotowana przez Urząd Statystyczny w Opolu wraz pełnomocnikiem ds. wielokulturowości Markiem Wittkiem. Ten region jest wielokulturowy, a nasza obecność, obecność społeczności Mniejszości Niemieckiej, jest jego bogactwem. Apeluję! Spiszmy się jako Niemcy, nie pozwólmy by nas zabrakło w Spisie Powszechnym – mówi Rafał Bartek, przewodniczący TSKN.

Kampania informacyjna realizowana jest w ramach projektu: „Mniejszość Niemiecka bierze udział w Spisie Powszechnym” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Federalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

ru

Show More