Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Patent na urodę i dobrą formę

Jeśli nie jemy mięsa i ryb lub jemy ich zbyt mało, koniecznie powinniśmy sięgać po orzechy włoskie, aby uzupełnić białko i kwasy omega-3. Już trzy orzechy pokrywają dzienne zapotrzebowanie na ten kwas, a zawarty w nich kwas elagowy podnosi odporność oraz wiąże i unieszkodliwia substancje rakotwórcze.


Z kolei wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz sterole roślinne, w które obfitują orzechy włoskie, mają zbawienny wpływa na układ krążenia. Obniżają poziom złego cholesterolu, działają przeciwzapalnie, zmniejszają lepkość krwi i tendencję do powstawania zakrzepów. Dodatkowo koenzym Q10 pomaga unieczynnić cholesterol LDL, a L-arginina przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, przez co w rezultacie obniża się ryzyko zawału serca. Wiadomo też, że kwasy fenolowy i elagowy mają działanie przeciwnowotworowe – wiążą i unieszkodliwiają substancje rakotwórcze, a oba znajdują się w orzechach włoskich.

Orzech włoski – piękny i zdrowy.
Foto: Fir0002

Mniejsze ryzyko raka
Warto też wiedzieć, że orzechy włoskie kryją w sobie nie tylko białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik, ale także witaminy – A, B6, C, E, K. Tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy. Są także bogate w minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, sód, oraz w kwasy tłuszczowe – nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone. Ze względu na dużą ilość fosforu orzechy włoskie doskonale wpływa na pracę mózgu, dlatego polecane są dla uczących się. Zaleca się je także kobietom w ciąży, bo zawierają kwas foliowy niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Z kolei duża ilość garbników oraz związków o właściwościach antybakteryjnych sprawia, że napar z liści orzecha jest doskonałym środkiem skutecznie zwalczającym nadmierną potliwość. Orzechy włoskie leczą również żylaki i hemoroidy. Jest to zasługą obecnych w liściach orzecha włoskiego garbników działających ściągająco, a także przeciwzapalnych flawonoidów oraz związków hamujących drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń. Bardzo skuteczny jest przygotowany z liści napar, który można stosować do nasiadówek, okładów, przemywania. Poza tym zawartość cynku oraz substancji o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym sprawia, że wyciągi z orzecha włoskiego znaleźć można w wielu kremach i maseczkach do cery tłustej i trądzikowej, ale nie tylko…

Piękna cera, mocne nerwy
Znajdziemy je także w kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej, w których wykorzystywane są pochodzące z orzechów witaminy A i E oraz koenzym Q10, które zwalczają wolne rodniki, zatrzymują wodę w komórkach skóry, dodają jej energii i pobudzają procesy odnowy! Natomiast w balsamach brązujących powszechnie stosowany jest juglon – naturalny barwnik, który daje efekt złotobrązowej, delikatnej opalenizny. Do tego dzięki właściwościom ściągającym i antybakteryjnym wyciąg z orzechów znaleźć można też w wielu kosmetykach do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, a także do włosów ze skłonnością do łupieżu, ponieważ działa łagodząco. Na tym nie koniec prozdrowotnych właściwości orzechów włoskich. Dzięki zawartości kwasu lanolinowego mają one dobroczynny wpływ na komórki nerwowe. To działanie wzmacnia również znaczna ilość kwasu foliowego i magnezu. Dlatego orzechy są polecane osobom nadpobudliwym, przemęczonym, zestresowanym i mającym kłopoty ze snem. Z kolei duża ilość fosforu sprawia, że doskonale wpływają na sprawność procesów myślowych. Na pracę mózgu korzystny wpływ mają także miedź i mangan oraz kwas linolenowy i tłuszcz z grupy wielonienasyconych, z którego organizm produkuje kwasy omega-3 będące jednym z głównych „budulców” komórek mózgowych.

Karolina Świerc

Show More