Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Monday, August 8, 2022

PiS chce odwołać Ryszarda Gallę

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych posłowie PiS zawnioskowali o odwołanie posła Ryszarda Galli (Mniejszość Niemiecka) z funkcji wiceprzewodniczącego komisji. Do samego odwołania nie doszło … jeszcze.

Poseł PiS Wojciech Zubowski, jednocześnie jeden z trzech wiceprzewodniczących Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, zaskoczył członków komisji z opozycji swoim wnioskiem. Motywował go przy tym faktem, iż poseł Ryszard Galla został powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego dodatkowo, więc na półmetku kadencji powinno dojść do zmian personalnych. – Dwa lata temu skład został poszerzony o dwóch posłów wskazanych przez PO, jeden był nadprogramowo, więc chciałem zaproponować teraz kandydata PiS – mówił poseł Zubowski.

Ostatecznie do samego odwołania nie doszło, ponieważ regulamin Sejmu przewiduje, że wniosek o odwołanie posła z funkcji wiceprzewodniczącego może być głosowany pomiędzy 3 a 30 dniem od jego zgłoszenia. Komisja zbierze się więc w najbliższych dniach lub tygodniach, aby ten zgłoszony wniosek przegłosować.

Przewodnicząca komisji Wanda Nowicka (Lewica) przestrzegała jednak, że podjęcie decyzji o odwołaniu posła Galli, może mieć poważne konsekwencje. – To będzie skandalem na miarę międzynarodową, jeżeli Komisja zdecyduje się odwołać jedynego przedstawiciela mniejszości, którego mamy w Komisji. Bardzo proszę wziąć po uwagę, że jesteśmy komisją mniejszości narodowych i etnicznych, której celem jest zapewnienie praw mniejszościom. Będzie to miało symboliczny wymiar, jeżeli większość podjęłaby taką decyzję. Będzie to miało negatywny odbiór – przekonywała Wanda Nowicka. Zaś poseł Maciej Kopiec (Lewica) stwierdził w stronę posłów PiS: – Dokonywanie zamachu na mniejszość niemiecką w przeddzień marszu nacjonalistów 11 listopada, który popieracie, to jest narodowy skandal!

 

Kolejny termin posiedzenia komisji, na której miałby być głosowany wniosek o odwołanie posła Ryszarda Galli nie został na razie ustalony.

 

ru

Show More