Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Skuteczność gwarantowana

Krwawnik pospolity w medycynie naturalnej stosowany był od wieków. Zioło to bowiem zawiera wiele cennych dla zdrowia właściwości. Posiada olejki eteryczne, takie jak cyneol, azulen, garbniki i flawonoidy. Ponadto w roślinie tej można odnaleźć liczne kwasy organiczne, żelazo, cynk, siarkę i mangan.

Wszystkie te substancje wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Dzięki swoim właściwościom krwawnik pospolity może być używany wewnętrznie w postaci naparów i zewnętrznie – w formie maści czy kremów. W jednej i drugiej formie jest bardzo skuteczny! Dzięki temu roślina ta jest stosowana m.in. w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, wykorzystywana przy hemoroidach i wrzodach żołądka.

 

Aby przygotować wywar, należy jedną łyżkę suszonego ziela krwawnika pospolitego zalać szklanką gorącej wody i odstawić do przestygnięcia na 20 minut.
Foto: Unsplash

Na co ci pomoże
Poza tym zioło to stymuluje produkcję soków żołądkowych i poprawia apetyt, a substancje aktywne występujące w krwawniku pospolitym wspomagają też pracę pęcherzyka żółciowego. Warto podkreślić, że z uwagi na obecność fitoestrogenów roślina ta łagodzi również objawy menopauzy, takie jak nadmierne zmęczenie czy zaburzenia hormonalne. Co więcej, reguluje cykle miesiączkowe i redukuje obfite krwawienia. Z kolei kremy i maści z zawartością krwawnika pospolitego stosowane są na trądzik, owrzodzenia kończyn dolnych i przy stanach zapalnych skóry. Regularne smarowanie ran przyspieszy ich gojenie, a flawonoidy, które zawiera krwawnik pospolity, łagodzą gorączkę, objawy zapalenia gardła i jamy ustnej. W przypadku przeziębienia lub grypy należy natrzeć klatkę piersiową olejkiem z krwawnika pospolitego lub dwa razy dziennie przyjmować gorący napar z tego zioła. Na uwagę zasługuje też herbata z krwawnika, która pomaga wyleczyć dolegliwości spowodowane zaburzeniami krążenia (bóle głowy, zapalenia żylaków) i obniżyć ciśnienie krwi. Z kolei sok z krwawnika pospolitego można stosować w celu detoksykacji organizmu i przy anemii. Jak go zrobić?

Uwaga kobiety w ciąży i dzieci
Na początku trzeba zmiksować ziele lub liście krwawnika pospolitego razem z wodą, a następnie przecedzić płyn przez gazę. Otrzymaną miksturę należy przelać do słoika i wstawić do lodówki. Sok z tej rośliny zaleca się pić 2–4 razy dziennie przed posiłkami w dawce 10–15 ml i zużyć w ciągu trzech dni. Aby przygotować wywar, trzeba jedną łyżkę suszonego ziela zalać szklanką gorącej wody i odstawić do przestygnięcia na 20 minut. Tak przygotowany leczniczy napój należy pić dwa razy dziennie po pół szklanki. Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości nie zaleca się, aby krwawnik pospolity spożywały kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ze względu na silne działanie preparatów z krwawnika powinny ich unikać także dzieci poniżej 12. roku życia. Poza tym przed przyjmowaniem krwawnika pospolitego warto zgłosić się do lekarza w celu konsultacji. Oprócz tego, zanim zastosujesz krwawnik pospolity, warto sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Jeśli po spożyciu krwawnika pospolitego zauważysz wysypkę i zaczerwienioną skórę, przestań go stosować i zgłoś się, jak najszybciej do dermatologa.

Karolina Świerc

Show More