Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Skuteczny i odżywczy

Jogurt to wysokowartościowy produkt będący źródłem węglowodanów, białek, tłuszczu oraz witamin i soli mineralnych (wapnia i fosforu). W porównaniu do mleka jogurt zawiera dużo więcej wapnia, 4–5-krotnie więcej aminokwasów oraz ponad 20% więcej witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego.


Do tego charakteryzuje się łagodnym, świeżym, przyjemnym, lekko kwaśnym smakiem oraz charakterystycznym aromatem oraz zawiera bakterie Lactobacillus, które nie tylko niwelują wzdęcia, ale też odbudowują florę bakteryjną układu pokarmowego. Produkt ten to naturalny probiotyk, dlatego zalecany jest w trakcie kuracji antybiotykowej, a przy tym ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit. Dzięki temu zapobiega biegunce i zaparciom, przy czym jest znacznie łatwiej przyswajalny przez organizm niż mleko.

 

Po jogurt naturalny mogą sięgać osoby, u których często pojawiają się infekcje drożdżycowe.
Foto: Unsplash

Olbrzymia wszechstronność
Należy dodać, że jogurt naturalny powinien znaleźć się m.in. w diecie osób, które cierpią na alergię pokarmową, tym bardziej że zapewnia ok. 20% dziennego zapotrzebowania na białko. Podobnie jest z wapniem, bo gwarantuje nam nawet 40% zapotrzebowania organizmu na ten składnik. Poza tym spożywanie jogurtu naturalnego przyczynia się do prawidłowej pracy jelita grubego i wzmocnienia odporności organizmu, przez co idealnie sprawdzi się w trakcie leczenia przeziębienia. Po jogurt naturalny mogą sięgać osoby, u których często pojawiają się infekcje drożdżycowe. Wystarczy jedna szklanka dziennie, aby doprowadzić do zmniejszenia, a nawet likwidacji kolonii bakterii, które mogą prowadzić do zakażeń, np. zapalenia pęcherza. Jogurt naturalny to także profilaktyka w osteoporozie, ponieważ jego skład to m.in. składniki mineralne i witaminy, jak: cynk, potas, fosfor, jod, witaminy z grupy B i A. Ze względu na znikomą ilość cukru i tłuszczu jest zalecany osobom, które walczą z nadwagą. Należy dodać, że jogurt naturalny kojarzony jest jako produkt spożywczy, ale niektórzy twierdzą, że posiada on też właściwości pielęgnacyjne. Nałożony na twarz w formie maseczki powoduje, że skóra staje się gładsza i nawilżona.

Przepis na domowy jogurt
W kuchni z kolei jogurt naturalny może być dodawany do zup, sosów, sprawdzi się też jako dodatek do sałatek. Znakomicie komponuje się z deserami, np. z galaretkami, zbożowymi ciastkami. Można powiedzieć, że cechuje go olbrzymia wszechstronność. Do przygotowywania jogurtu w domu potrzebujemy 1 l mleka świeżego lub z kartonu (3,2%) oraz 50 ml lub 2 stołowe łyżki jogurtu naturalnego. Jak dodatki: owoce (truskawki, maliny, brzoskwinie, banan), płatki owsiane, zarodki pszeniczne, nasiona lnu. Świeże mleko należy zagotować i schłodzić do temperatury ok. 40 stopni. Natomiast mleko UHT (z kartonu) można tylko podgrzać do temperatury 40 stopni. Następnie do mleka dodaje się powoli jogurt naturalny. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i tak przygotowaną mieszaninę odstawić w ciepłe miejsce na ok. 6 godzin. Ważne jest, aby jogurt utrzymywał temperaturę ok. 30 stopni. Niższa temperatura znacznie wydłuża proces fermentacji mlekowej, nawet do 24 godzin. Gotowy jogurt można zagęścić mlekiem w proszku i jeszcze raz dokładnie wymieszać. Tak przygotowany należy schłodzić w lodówce. Przed spożyciem można dodać do niego owoce lub płatki.

Karolina Świerc

Show More