Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wednesday, August 17, 2022

Strzał w dziesiątkę!

Poezję Eichendorffa młodzież recytowała w Prudniku już po raz 29. W międzyczasie w kole DFK, które organizuje konkurs od lat, nastąpiła zmiana pokoleniowa. Pojawiła się więc również potrzeba odświeżenia formuły rywalizacji. I, jak zapewnia organizatorka Bogna Lewkowicz z DFK Prudnik, udało się z nawiązką!

 

– Zależało nam na tym, żeby konkurs był bardziej otwarty. Zauważyliśmy bowiem, że coraz częściej biorą w nim udział dzieci, które nie mają niemieckich korzeni. I chcieliśmy także tych uczniów zachęcić do uczestnictwa – mówi Bogna Lewkowicz. Jednym z pomysłów na to była szeroko zakrojona akcja promocyjna w lokalnych mediach, ale też przygotowywanie plakatów i pomoc Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy bardzo wdzięczni pani dyrektor dr Sylwii Gawłowskiej za wsparcie i również za cenne sugestie. Za jej namową zdecydowaliśmy np., że uczestnicy konkursu będą recytować jeden wiersz Eichendorffa po niemiecku, a drugi po polsku. Dzięki temu dzieci, które kontakt z językiem niemieckim mają wyłącznie w szkole, również mogłyby się ciekawie zaprezentować. I ta propozycja okazała się strzałem w dziesiątkę. Sądzę nawet, że zwiększyła zainteresowanie konkursem wśród uczniów – uważa Bogna Lewkowicz.

 

W konkursie wzięło udział ponad 40 dzieci.
Foto: Piotr Kulczyk / „Tygodnik Prudnicki”

W konkursie wzięło udział ponad 40 dzieci. Uczestników konkursu przywitała w imieniu zarządu TSKN Róża Zgorzelska. Recytacje oceniało jury w składzie: Ewa Hosse, Zofia Zeprzałka-Krzemień, Marcin Domino, Andrzej Dereń i Janusz Stolarczyk. Jury zwracało uwagę przede wszystkim na wymowę oraz ogólne wrażenia artystyczne. W pierwszej kategorii wiekowej zwyciężyła Vanessa Daniel ze szkoły podstawowej w Łączniku, a w drugiej triumfowała Aneta Urbanek z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. – Należy podkreślić bardzo wysoki poziom konkursu, który pod względem organizacyjnym i merytorycznym został bardzo dobrze przygotowany. To z kolei rodzi nadzieję na to, że również przyszłoroczne, jubileuszowe wydanie konkursu spotka się z dużym zainteresowaniem uczniów – podsumowuje Marcin Domino, członek komisji oceniającej.

Pierwsze plany dotyczące kolejnej edycji konkursu już są. – Pojawiły się takie sugestie i być może w przyszłym roku uda się zorganizować konkurs wspólnymi siłami, wraz z Prudnickim Ośrodkiem Kultury, starostwem prudnickim i gminą Prudnik. Oczywiście trzymamy kciuki, żeby to się udało – mówi Bogna Lewkowicz.

Konkurs poezji Josepha von Eichendorffa odbył się przy finansowym: wsparciu DFK Prudnik, konsulatu Niemiec w Opolu, starosty prudnickiego, gminy Prudnik oraz prof. Hansjosefa Buchkremera z Uniwersytetu w Kolonii, wieloletniego przyjaciela konkursu.

Anna Durecka

Show More