Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zastrzyk dobrej formy

Jagody goji, nazywane niekiedy czerwonymi diamentami, zalicza się do kategorii „superfood”. To nieoficjalna nazwa produktów spożywczych i płodów rolnych, które mogą się poszczycić największą zawartością składników odżywczych i korzystnym wpływem na organizm człowieka. W Polsce moda na jagody goji trwa od kilku sezonów, ale w rodzimych Chinach owoce te uprawia się i docenia od ponad dwóch tysięcy lat.

 

Regionem, który słynie z niemal niekończących się pól tych roślin, jest Ningxia w środkowo-północnych rejonach kraju, gdzie zbiera się blisko połowę całych chińskich plonów. Z kolei lista składników odżywczych i prozdrowotnych właściwości jagód goji jest bardzo długa, wręcz imponująca. Przede wszystkim są one jednym z największych naturalnych źródeł witaminy C. Pomaga ona w prawidłowym działaniu układu odpornościowego – zwłaszcza przy intensywnym wysiłku.

 

Garść jagód goji w okresie jesienno-zimowym może być idealnym pomysłem na uniknięcie przeziębienia.
Foto: Healthy Living

 

Witaminy i minerały
Dlatego garść jagód goji w okresie jesienno-zimowym może być idealnym pomysłem na uniknięcie przeziębienia. Poza tym wpłynie też na przyswajanie żelaza, które z kolei bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Jagody goji są także naturalnym źródłem witamin z grupy B. Warto wymienić przede wszystkim ryboflawinę, czyli witaminę B2. Przyczynia się ona do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, więc jest idealnym dodatkiem dla osób na diecie lub tych, którym zależy na szczupłej sylwetce. Lista właściwości witaminy B2 jest jednak o wiele dłuższa, m.in. przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia – powinna się zatem znaleźć w menu osób, które mają ciężką lub stresującą pracę. Oprócz witamin w jagodach goji występują również minerały, które mogą w korzystny sposób oddziaływać na organizm. Suszone owoce goji zawierają np. fosfor, który podobnie jak ryboflawina wpływa na prawidłowy metabolizm energetyczny. Nie można zapomnieć też o żelazie, które ma udział w produkcji czerwonych ciałek krwi, a dodatkowo pomaga w transporcie tlenu. Wymienione właściwości jagód goji sprawiają, że owoce te będą idealnym uzupełnieniem diety osoby żyjącej aktywnie.

Jagody goji w diecie
Na uwagę zasługuje też to, że goji w diecie można wykorzystać na szereg różnych sposobów. Przede wszystkim można traktować je jako samodzielną przekąskę. Idealnie sprawdzą się też jako dodatek do innych dań, który dostarczy wartościowej energii, a także witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno w smaku, jak i rozmiarze przypominają nieco suszoną żurawinę, ponieważ są podobnie słodko-cierpkie. Co za tym idzie, sprawdzą się idealnie jako składnik wytrawnych sałatek – np. z dodatkiem koziego sera – a także dań śniadaniowych na słodko. Jagody goji można dodać również do jogurtu, serka, twarożku, musli czy granoli – opcji jest naprawdę dużo. Nie można zapomnieć też o tym, że jagody te świetnie sprawdzą się jako dodatek do wypieków. Można z ich użyciem przygotować ciasto czy zdrowe ciasteczka owsiane, po których czuje się prawdziwy zastrzyk energii. Natomiast osoby, które lubią kuchnię dalekowschodnią, z całą pewnością znajdą dla jagód goji zastosowanie w daniach utrzymanych w jej stylu. Właściwie jedynym ograniczeniem jest w tym wypadku wyobraźnia kucharza. Smacznego, na zdrowie.

Karolina Świerc

Show More