Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zmiany prawne w Niemczech

1 lipca w Niemczech weszło w życie sporo zmian, które dotyczą rzemieślników oraz konsumentów. Między innymi dla 21 mln emerytów pobierających niemieckie świadczenie lipiec był długo wyczekiwanym miesiącem. Wtedy bowiem wzrosła wysokość emerytury. W zachodniej części kraju podwyżka wyniosła 5,3%, a we wschodniej 6,12%.

Jest to najwyższa waloryzacja emerytur w Niemczech od dziesięcioleci. Wysoka podwyżka wynika z dobrej sytuacji gospodarczej, która przyniosła większe dochody pracownikom oraz funduszowi emerytalnemu. Po kryzysie koronawirusowym sytuacja w niemieckiej gospodarce znów wraca na właściwe tory, a wraz z dniem 1 lipca osoby zatrudnione w Niemczech muszą zarabiać co najmniej 10,45 euro na godzinę brutto. Od 1 października stawka wzrośnie po raz kolejny, tym razem do 12 euro.

Rys. Andrzej Sznejweis

Kaucja zwrotna na więcej produktów
Od lipca rząd RFN znacznie rozszerzył listę produktów objętych kaucją zwrotną. Kaucję można uzyskać również za butelki po sokach owocowych i warzywnych oraz wszystkie puszki z napojami. Konsumenci natomiast nie muszą już się przejmować starym sprzętem AGD. Ten można bowiem za darmo oddać do supermarketów, które są zobowiązane do przyjęcia towaru. Uwaga! Dotyczy to tylko supermarketów o powierzchni większej niż 800 m2, które wielokrotnie w ciągu roku, bądź nawet stale, sprzedają sprzęt AGD. Ponadto w przypadku urządzeń elektrycznych obowiązuje maksymalna długość krawędzi wynosząca 25 cm. Przewidziany jest także limit ograniczony do trzech starych urządzeń na dany typ urządzenia. Supermarkety i dyskonty muszą przyjmować bezpłatnie duże urządzenia, takie jak pralki, mikrofalówki czy telewizory, tylko w przypadku zakupu odpowiedniego nowego urządzenia tego samego typu. Co ciekawe, rząd wprowadził również zmiany w handlu internetowym. Mali sprzedawcy muszą przy każdym zakupie nowych urządzeń zaoferować darmowy dowóz oraz wywóz starych urządzeń. W przypadku dużych sprzedawców ta zasada obowiązuje już dawno.

Tabela stawek czynszowych
Miasta oraz gminy liczące ponad 50 tys. mieszkańców zobowiązane są do stworzenia tzw. tabeli stawek czynszowych. Tym sposobem osoby wynajmujące mieszkania mają być chronione przed zbyt wysokim podniesieniem czynszu. Tabele służą do określenia lokalnego czynszu porównawczego. Jest to wykorzystywane do uzasadniania podwyżek czynszu oraz do obliczania maksymalnych dopuszczalnych czynszów.


Ochrona przed zajęciem: wyższe limity

Dotychczas ochrona przed zajęciem (niem. Pfändungsschutz) dla wynagrodzenia wzrastała co dwa lata. W tym roku jednak nastąpiła zmiana. Ostatni raz limit ochrony przed zajęciem rząd podniósł w lipcu 2021 r. Górna granica wyniosła wtedy 1 252,64 euro na osobę w ramach dochodu zarobkowego. W tym roku rządzący podnieśli ją o kolejne 6,2%. Konkretnie oznacza to kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1 330,16 euro. Dotyczy to jednak dłużnika bez zobowiązań alimentacyjnych. Jeśli zadłużona osoba musi płacić alimenty, limity zwolnień wzrastają w zależności od liczby dzieci. Warto pamiętać, że już na początku roku ustawodawca rozszerzył listę przedmiotów niepodlegających kasacji.

Wypowiedzenie umów – odpowiedni przycisk na stronach internetowych
Od lipca przycisk do anulowania umowy musi być łatwo dostępny i wyraźnie widoczny na stronie internetowej kontrahenta. Następnie druga strona umowy musi niezwłocznie potwierdzić klientowi otrzymanie wypowiedzenia elektronicznie w formie tekstowej.

Wyższa akcyza na wyroby tytoniowe
Dotychczas w przypadku płynów do e-papierosów naliczano tylko podatek VAT. Od lipca dochodzi jeszcze akcyza na wyroby tytoniowe (niem. Tabaksteuer). Wynika to z przyjętej w minionym roku reformy dotyczącej tej akcyzy. W przypadku zwykłych papierosów od 1 stycznia obowiązuje podwyższony podatek od wyrobów tytoniowych. Natomiast dla płynów do e-fajek podatek od wyrobów tytoniowych będzie rósł w kilku etapach: od 1 lipca będzie to 16 groszy za mililitr płynu, a do 2026 r. podatek wzrośnie do 32 groszy.

DHL podnosi ceny 

Firma kurierska DHL podniosła od 1 lipca ceny za wysyłkę niektórych paczek. Powód? Ogólny wzrost kosztów. Ile zatem obecnie trzeba płacić za wysłanie przesyłki? Cena dwukilogramowej paczki, która jest dostępna tylko online, wzrosła o 50 centów, do 5,49 euro. Paczki i tzw. przesyłki plus (niem. Pluspäckchen) także podrożały ze względu na wzrost kosztów papieru. Co ciekawe, w przyszłości zostanie całkowicie zlikwidowana zniżka na zakup znaczków paczkowych w internecie. Za to cena za paczkę o wadze do 5 kg w oddziałach będzie tańsza. Ta spadnie z 7,49 euro do 6,99 euro.

Koniec z darmowymi testami na koronawirusa
Od 1 lipca już tylko ograniczona liczba osób może za darmo sprawdzić, czy zaraziła się koronawirusem. Należą do nich grupy ryzyka, czyli: dzieci w wieku do pięciu lat, kobiety na początku ciąży oraz osoby odwiedzające szpitale i domy opieki. Pozostałe osoby za test muszą zapłacić 3 euro. Ta decyzja wynika z napiętej sytuacji budżetowej kraju.

Podatek gruntowy – złóż deklarację!
Właściciele nieruchomości, mieszkań własnościowych itp. w całym kraju są zobowiązani do złożenia deklaracji ustalającej (niem. Feststellungserklärung). Konieczne jest nowe przeliczenie, ponieważ Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż obecny podatek od nieruchomości jest niesprawiedliwy. Do tej pory podatek był obliczany według tzw. wartości standardowej. Podstawa obliczeń była jednak na tyle przestarzała, że sędziowie konstytucyjni nakazali wdrożenie nowej procedury.

Cyfrowe zwolnienie lekarskie: termin dla pracodawców przesunięty
Zwolnienie chorobowe już wcześniej było wysyłane drogą elektroniczną do ubezpieczycieli. W ich ślad od lipca mieli pójść również pracodawcy. Zatem ci mieliby prawo pobierania zwolnień lekarskich bezpośrednio z kas chorych. Pracownik musiałby jedynie telefonicznie zgłosić, że zachorował. Jednak według Federalnej Poradni Konsumenckiej kolejny etap cyfryzacji został przesunięty z 1 lipca na 1 stycznia 2023 r. Wynika to z problemów technicznych i braku sprzętu w gabinetach.

Uproszczona procedura wnioskowania o Kurzarbeitergeld przedłużona
Dotychczas firmy, które ucierpiały z powodu kryzysu spowodowanego pandemią, mogły ubiegać się w Federalnym Urzędzie Pracy (niem. Agentur für Arbeit) o ułatwione przyznanie zasiłku Kurzarbeitergeld. Teoretycznie 1 lipca wygasła możliwość korzystania z uproszczonych procedur, jednak rząd federalny podjął decyzję o ich przedłużeniu do 30 września. Za to 30 czerwca skończyły się specjalne regulacje dotyczące świadczenia Kurzarbeitergeld. Dotyczy to wyższych stawek świadczeń, dłuższego okresu pobierania zasiłku oraz uwzględnienia pracy tymczasowej.

Rubryka jest tworzona przez Krzysztofa Świerca oraz firmę Smuda Consulting.
Zachęcamy również do odwiedzenia stron:
www.intertax24.com
www.smuda-consulting.com

Show More