Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Źródło składników odżywczych

Dzisiejszy odcinek poświęcony został kefirowi, który jest bogatym źródłem składników odżywczych i probiotyków bardzo korzystnych dla naszego zdrowia. Z czego zatem wynikają prozdrowotne właściwości tego mlecznego napoju?

Kefir to sfermentowany napój powstający najczęściej z mleka krowiego lub koziego. Produkuje się go przez dodanie specjalnych granulek do zwierzęcego mleka. Granulki te to kultury drożdży i bakterii kwasu mlekowego, które swoim wyglądem przypominają różyczki kalafiora. W ciągu 24 godzin mikroorganizmy w granulkach rozmnażają się i rozpoczynają w mleku proces fermentacji cukrów, dzięki czemu powstaje kefir. Następnie ziarna są usuwane z powstałego napoju i mogą służyć do produkcji kolejnego kefiru.

 

Kefir to sfermentowany napój powstający najczęściej z mleka krowiego lub koziego.
Foto: Unsplash

Właściwości antybakteryjne
Wartość energetyczna 175 mililitrów kefiru to tylko 100 kalorii i aż 6 gramów białka. W zależności od mleka, z którego jest wytwarzany, może mieć od 3 do 6 gramów tłuszczu i 7 gramów węglowodanów. Co jednak ważniejsze, taka ilość kefiru zaspokaja 20% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i fosfor, 14% zapotrzebowania na witaminę B12 i 19% na witaminę B2 znaną jako ryboflawina. Poza tym w kefirze znajdziemy nawet 30 różnych mikroorganizmów, które są silniejszymi źródłami probiotyków niż te, które znajdują się w innych przetworach mlecznych. Jednym z nich jest Lactobacillus kefiri, który występuje jedynie w kefirze. Może on walczyć z licznymi infekcjami i bakteriami, w tym z salmonellą czy E. coli. Warto więc w przypadku zatrucia, oprócz stosowania farmakologicznej obrony przed chorobotwórczymi wirusami, wzmacniać odporność układu pokarmowego naturalnymi probiotykami kefiru. Mają one nie tylko działanie antybakteryjne, ale też pomagają przywrócić naturalną florę w jelitach i wspomóc równowagę przyjaznych bakterii. Po kefir warto sięgnąć po wystąpieniu biegunki czy wymiotów, ale także po zjedzeniu ciężkiego i tłustego posiłku. Dowiedziono też, że bakterie kefiru są w stanie złagodzić dolegliwości zespołu jelita drażliwego i wrzodów.

Nie – osteoporozie i nowotworom
Coraz większym problemem ludzi w Europie staje się osteoporoza, która rozwija się najczęściej u kobiet po menopauzie i charakteryzuje się pogorszeniem stanu tkanki kostnej, przez co znacznie podnosi ryzyko złamań. Ważne zatem jest zapobieganie tej groźnej chorobie, by nie doprowadzić do zmian w strukturze kości. Jednym ze sposobów profilaktyki jest zapewnianie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia. Kefir jest naturalnym źródłem tego pierwiastka, wzbogaconym dodatkowo o witaminę K, biorącą udział w jego metabolizmie. Dzięki takiemu działaniu kefir jest w stanie zmniejszyć ryzyko złamań w osteoporozie nawet o ponad 80%! Nowotwory natomiast to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w dzisiejszym świecie. Występują, gdy w organizmie chorego dochodzi do niekontrolowanego wzrostu zmutowanych lub nierozwijających się prawidłowo komórek. Probiotyki w sfermentowanych produktach mlecznych, takich jak kefir, uważane są za skuteczną metodę przeciwnowotworową ze względu na działanie stymulujące do pracy układ immunologiczny i ograniczające rozwój rakotwórczych związków. Według naukowców kefir jest w stanie zmniejszyć komórki raka piersi o 56%! To, w porównaniu z 14%, które jest w stanie unieszkodliwić jogurt naturalny, jest poważnym argumentem za spożywaniem kefiru.

Karolina Świerc
Cytat
Kefir jest w stanie zmniejszyć ryzyko złamań w osteoporozie nawet o ponad 80%.

Show More