Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pomysł godny polecenia

Dzieci były zainteresowne zwłaszcza sakralnymi zabytkami.
Dzieci były zainteresowne zwłaszcza sakralnymi zabytkami.

Projekt Związku Niemieckich Stowarzyszeń Ożywienie Domów Spotkań (Konsolidierung der Begegnungsstätten) zwłaszcza w okresie wakacyjnym uwidacznia swój potencjał dla mniejszości niemieckiej. Przy odrobinie pomysłu i zaangażowania można zainteresować pracą DFK także najmłodsze pokolenie. Przykład dało ostatnio koło z Biedrzychowic.

 

– Trzeba mieć naprawdę sporo siły i wytrwałości, żeby upilnować dużą grupę dzieci i młodzieży, ale naprawdę było warto – mówi przewodnicząca DFK Biedrzychowice Róża Zgorzelska o swoim ostatnim projekcie w ramach „Konsolidierung”. Zgodnie z popularnym rozwiązaniem uczestników do projektu Zgorzelska postanowiła zebrać nie tylko w swojej miejscowości, ale także w okolicznych strukturach mniejszości niemieckiej. Do udziału zaproszono dzieci, aby zaznajomić je nie tylko z DFK, lecz także z niemiecką historią tradycyjnej śląskiej miejscowości, jaką są Biedrzychowice. W sumie mimo czasu urlopowego i częstych wyjazdów do udziału udało się zebrać aż 25 osób.

 

Sport i śpiew

 

W ramach inicjatywy zaproponowano uczestnikom coś w rodzaju minikolonii z wypełnionym po brzegi programem zarówno w aspekcie sportowym, kulturalnym, jak i historycznym. Podczas otwarcia projektu 11 sierpnia zorganizowano krótką rundę zapoznawczą, jako że wielu uczestników nie znało się wcześniej. Po jej zakończeniu szybko zintegrowana grupa natychmiast wzięła udział we właściwej części inicjatywy. – Uczestników podzieliliśmy na dwie grupy. Podczas kiedy jedna udała się na rajd rowerowy, druga wzięła udział w warsztatach wokalnych – relacjonuje Róża Zgorzelska. Niemieckie akcenty miały obie części programu. Uczestnicy rajdu rowerowego – jak czynią to inne DFK w ramach projektów Konsolidierung – zatrzymywali się przy charakterystycznych miejscach związanych z niemiecką przeszłością Biedrzychowic i okolic. Druga grupa z kolei pod okiem młodej wokalistki z szeregów mniejszości niemieckiej Zuzanny Herud uczyła się nie tylko warsztatu wokalnego, ale także obcowała z niemiecką piosenką. Po zakończeniu obu części grupy zamieniły się rolami – grupa wokalna wsiadła na rowery, a rowerzyści chwycili w dłoń mikrofony.

 

Prezentacja dla rodziny

 

Zwłaszcza wiedzę zdobytą podczas rajdu rowerowego uczestnicy mieli okazję w godzinach wieczornych zademonstrować swoim rodzinom. Podczas wspólnego integracyjnego grilla prezentowano zdjęcia tradycyjnych zabytków, które zrobiono podczas wycieczki, a nawet organizatorów zaskoczyły bystre umysły dzieci: – Nawet te dzieci, które nie były z Biedrzychowic, doskonale zapamiętały nasze niemieckie zabytki. To pokazało sukces projektu – cieszy się Róża Zgorzelska.

 

Mimo że nie był to obligatoryjny element projektu, większa część dzieci skorzystała z zaoferowanego przez biedrzychowickie „Heimatmuseum” noclegu, co pozwoliło jeszcze bardziej zintegrować uczestników. To muzeum mieli oni także okazję pozwiedzać wcześniej. Na pamiątkę minikolonii rozdano koszulki promujące muzeum.

 

Łukasz Biły

Show More