Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wednesday, August 17, 2022

Pracowity początek

Pierwszy kwartał nowego roku upłynie w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Niemców na Opolszczyźnie pod znakiem konkursów dla dzieci i młodzieży. – Tradycyjnie odbędą się finały konkursów języka niemieckiego, ale w tym roku wcześniej organizujemy również konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję” oraz konkurs wiedzy o mniejszości niemieckiej – mówi Joanna Hassa z TSKN.

Konkurs recytatorski odbędzie się w tym roku znacznie wcześniej niż w latach ubiegłych. Foto: TSKN

W konkursie wiedzy o mniejszości niemieckiej, który opolski TSKN organizuje wspólnie z biurem poselskim posła Ryszarda Galli, mogą wziąć udział uczniowie klas szkół podstawowych od 4 do 7 oraz drugiej i trzeciej klasy gimnazjalnej. Chęć uczestnictwa w konkursie, który sprawdzi wiedzę uczniów na temat historii i bieżącej działalności organizacji i instytucji mniejszości niemieckiej, można zgłaszać do 2 lutego. Eliminacje szkolne odbędą się 26 lutego w gimnazjach i dzień później w szkołach podstawowych. Finał wojewódzki odbędzie się 26 marca w Komprachcicach. Tradycyjnie finaliści będą musieli odpowiedzieć na 30 pytań testowych. Najlepsi w nagrodę pojadą na wycieczkę zagraniczną.

Przyspieszony start ma w tym roku konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”. – Wyniki eliminacji gminnych musimy w tym roku mieć już do 28 lutego. Dlatego też zarówno eliminacje szkolne konkursu, jak i gminne muszą oczywiście odbyć się jeszcze w styczniu albo na początku lutego. Zmieniły się też miejsca i terminy eliminacji rejonowych – mówi Patrycja Karpińska-Uryga, organizatorka konkursu. Pierwsze eliminacje rejonowe odbędą się 20 marca w Oleśnie. Kolejne potem w Pokoju, Białej, Cisku, Kolonowskiem oraz Prószkowie. Termin i miejsce finału nie zostało jeszcze ustalone. – Poza terminami wszystko jednak odbywać się będzie jak dotychczas. Uczestnicy przygotowują dwa wiersze w języku niemieckim, które zaprezentują podczas eliminacji rejonowych. Finaliści powiedzą później już tylko jeden wiersz – mówi Patrycja Karpińska.

Finał konkursu języka niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych odbędzie się 16 lutego (klasy IV–VII), a dla uczniów gimnazjów 1 marca.

 

Anna Durecka

Show More