Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Przypomnieli fotografa

O zdjęciach Glauera opowiadał w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Bogusław Szybkowski.
Foto: Jerzy Stemplewski

Dokładnie 11 sierpnia minęło 150 lat od urodzin najsłynniejszego przedwojennego fotografa Opola, Maxa Glauera. Z tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprosiła na spotkanie poświęcone temu wybitnemu artyście. Z wizytą do rodzinnego miasta ich przodka przyjechali również Glauerowie z Niemiec.

 

Podczas czwartkowego spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej o fotografiach Glauera opowiadał znany miłośnik i kolekcjoner starych fotografii Bogusław Szybkowski, sam również posiadacz wielu zdjęć autorstwa słynnego fotografa. Po spotkaniu ponownie otwarto również wystawę poświęconą Glauerowi, którą będzie można oglądać w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej. Prezentuje ona wybrane fotografie artysty. Była już pokazywana w zeszłym roku, tym razem biblioteka przypomina ekspozycję z okazji okrągłej rocznicy urodzin Maxa Glauera.

 

Max Glauer urodził się 11 sierpnia 1867 roku we Wrocławiu. Jednak swój zakład fotograficzny otworzył w Opolu, gdzie przeprowadził się w 1893 roku. Znajdował się on przy Krakauer Straße 34a, czyli przy obecnej ul. Krakowskiej. Glauer wybrał Opole na swoją nową ojczyznę prawdopodobnie z powodów czysto pragmatycznych. W owym czasie w mieście funkcjonowały tylko dwa zakłady fotograficzne, konkurencja była więc znacznie mniejsza niż w ówczesnym Breslau. Jednocześnie Opole było stolica rejencji górnośląskiej, więc o klientów nie było trudno. O tym, że Glauer nie był zwykłym rzemieślnikiem w swoim zawodzie, świadczy zapewne fakt, że od 1927 roku urządzał w swoim domu wystawy malarstwa, grafiki i oczywiście fotografii. Angażował się też społecznie. Był założycielem opolskiego towarzystwa łyżwiarskiego, działał też w „Oppelner Heimatblatt”. Poza tym Glauerowie prowadzili dom otwarty, urządzając liczne spotkania dla intelektualnej i artystycznej śmietanki miasta.

 

Max Glauer zmarł 25 sierpnia 1935 roku, został pochowany na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej.

 

A. Durecka

Show More