Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Rządy powinny podjąć działania

W czwartek (7.07.) w Bundestagu spotkali się członkowie Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej. Głównym tematem rozmów była nauka języków w Polsce i Niemczech.

 

Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń, reprezentował w spotkaniu mniejszość niemiecką i opisał posłom obecną sytuację po tym, jak minister edukacji Przemysław Czarnek wydał w lutym dwa rozporządzenia ograniczające subwencję na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości i zmniejszające ilość godzin lekcyjnych z trzech do jednej tygodniowo. „Wspomniałem, że kilka lat wcześniej, w związku z reinterpretacją ustawy o oświacie, lekcje języka niemieckiego jako języka mniejszości odbywają się tylko w klasach I-VI, a teraz są one redukowane o 2/3. W wielu przypadkach oznacza to zwolnienie nauczycieli języka niemieckiego, ale przede wszystkim oznacza to, że dzieci mają utrudniony dostęp do lekcji języka niemieckiego”, mówi przewodniczący ZNSSK.

 

Die deutsche Minderheit wurde bei dem Gespräch der Deutsch-Polnischen Parlamentariergruppe von Rafał Bartek vertreten.
Foto: privat

 

Karin Ende z Instytutu Goethego w Warszawie podkreśliła jednak, że pracownicy niemieckojęzyczni są pilnie potrzebni na polskim rynku pracy, bo właśnie do jej instytucji co tydzień zgłaszają się firmy poszukujące pracowników z dobrą znajomością języka niemieckiego. „Niestety pani Ende musiała podkreślić, że ​​liczba uczniów uczących się w Polsce języka niemieckiego spada z powodu różnych decyzji państwa, co oznacza, że ​​nie można spełnić oczekiwań gospodarki”, mówi Rafał Bartek.

 

Po przedstawieniu przez stronę polonijną swojej sytuacji i oczekiwań, członkowie grupy parlamentarnej omówili sytuację nauczania obu języków w Niemczech i Polsce. Nie Zaplanowana wcześniej rezolucja nie została ostatecznie przyjęta, spotkanie zakończyło się natomiast wspólnym, choć nie zapisanym na piśmie apelem, że oba rządy są teraz zobowiązane do podjęcia dialogu na temat nauczania języka niemieckiego w Polsce i jak najszybszego znalezienia rozwiązania w celu położenia kresu dyskryminacji mniejszości niemieckiej.

ru

Show More